Znaleźli krzyżacki kamień graniczny. To wielka rzadkość

08 stycznia 2013r. | Drukuj

Podczas prac melioracyjnych koło wsi Górka w gminie Wicko robotnicy znaleźli kamień graniczny z czasów panowania Zakonu Krzyżackiego. Są na nim wykute znaki: charakterystyczny krzyż oraz dwie litery.

Fot. Mariusz Baar

Fot. Mariusz Baar

Podczas pogłębiania rowu melioracyjnego koparka natrafiła na kamień graniczny z czasów panowania państwa krzyżackiego. Zdaniem Mariusza Baara, historyka i radnego z Wicka to sensacja historyczna. Miejscowość Górka najprawdopodobniej znajdowała się po krzyżackiej stronie granicy. Tu, w dolinie rzeki Łeby, kamień graniczny stał w polu zarośnięty trawą.
Historycy zbadają, co oznaczają dwie litery znajdujące się na kamieniu „E” i „r”. Jest to już drugi pokrzyżacki kamień graniczny odnaleziony w gminie Wicko.
Wiadomo, że zachodnia granica krzyżacka rozpoczynała się w ujściu kanału łebskiego do Bałtyku. Następnie biegła poprzez kanał, jezioro Łebsko, do miejsca, gdzie rzeka Łeba uchodzi do jeziora. Miejsce, w którym się znajdował kamień, zostanie oznaczone i określone przez GPS, zaś kamień jako atrakcja  turystyczna trafi do wsi Górka położonej około kilometra od miejsca jego znalezienia. Taki sam kamień znaleziono kilka lat temu w Kukowie.


Opublikowano w: LęborkWiadomości LITE
Tagi: , , , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: redakcja@gazetakaszubska.pl

Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarz