Nawieczerie, czyli Wigilia Bożego Narodzenia w prawosławnych domach

06 stycznia 2013r. | Drukuj

Prawosławni i wierni innych obrządków wschodnich, m.in. grekokatolicy i staroobrzędowcy, będą obchodzić dziś Wigilię Narodzenia Pańskiego. Rozpoczęły się trzydniowe święta według kalendarza juliańskiego.

Według kalendarza juliańskiego Wigilia Bożego Narodzenia przypada trzynaście dni po Wigilii u katolików. W godzinach popołudniowych we wszystkich cerkwiach odprawione zostaną uroczyste wieczernie. Posiłek wigilijny rozpoczynie się od dzielenia prosforą (wypiekanym przaśnym chlebem) – odpowiednikiem opłatków w tradycji katolickiej.Wieczerza wigilijna składa się tradycyjnie z dwunastu dań. Na stole, zgodnie z tradycją, powinny się znaleźć: chleb – symbol pożywienia, czosnek – symbol zdrowia, sól – symbol obfitości oraz miód – symbol słodyczy (powodzenia) i postne potrawy.

Fot: Brian Whelman /wimiedia.org

Fot: Brian Whelman /wimiedia.org

W pierwszy dzień świąt domownicy zasiądą do uroczystego  śniadania. Najbliższe świąteczne dni to czas rodzinnych odwiedzin i kolędników wędrujących z gwiazdą od domu do domu we wsiach i miasteczkach. Szacuje się, że w kraju jest ok. 550-600 tys. wiernych Polskiego Kościoła Prawosławnego, z czego połowa przypada na Białostocczyznę. Na Podkarpaciu mieszka kilkanaście tysięcy prawosławnych i grekokatolików. Staroobrzędowcy to jedna z najmniejszych w Polsce grup religijnych. Ocenia się, że jest ich 1-2 tys., z czego sześćset osób żyje na Suwalszczyźnie.


Tagi: , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarzNajnowsze artykuły

Zmarł Henryk Soja, etnograf i wieloletni kierownik Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach
Mikołaje z Lęborka
II POMORSKI PRZEGLĄD KASZUBSKICH KOLĘD I PASTORAŁEK (on-line)
Pomorze w barwach Unii Europejskiej
Strajki szkolne na Kaszubach w latach 1906-1907.
Ponad 152 mln zł dla Pomorzan zagrożonych wykluczeniem społecznym
Bieg Charytatywny Północny Pomaga dla Hospicjum im. ks. Dutkiewicza
Ósma edycja rajdu pieszego Maczuga Stolema

Najnowsze komentarze