Ruszyła budowa Pomorskiej Kolei Metropolitalnej

04 stycznia 2013r. | Drukuj

W czwartek ruszyła budowa Pomorskiej Kolei Metropolitalnej. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, nową kolejką pojedziemy za 2,5 roku. Dojazd z Gdańska i Gdyni na lotnisko zajmie niespełna 25 minut.

Zasadnicza część inwestycji rozpoczyna się od wyburzeń. W czwartek ciężki sprzęt wjechał na posesje przy ul. Sąsiedzkiej. W sumie buldożery zrównają z ziemią 62 budynki w Matarni, Firodze i Rębiechowie. Wszystko ma się zakończyć do końca kwietnia.

Fot. Mat. prasowe

Fot. Mat. prasowe

Niedługo rozpocznie się też wycinka 20 tysięcy drzew rosnących na trasie kolejki. Trwa też kolejny etap przetargu na głównego wykonawcę prac budowlanych. O intratne zlecenie walczy 16 firm. Trasa PKM będzie prowadziła z Wrzeszcza przez lotnisko w Rębiechowie do istniejącej linii Gdynia-Kościerzyna. Trzeba będzie wybudować trzeci peron we Wrzeszczu, przesunąć przystanek w Wielkim Kacku i wybudować aż 8 nowych stacji: Strzyża, Niedźwiednik, Brętowo, Jasień, Kiełpinek, Matarnia, Banino oraz przystanek przy lotnisku. Dzięki temu przejazd do portu w Rębiechowie zarówno z Gdyni, jak i z Gdańska będzie zajmował jedynie 25 minut.

Budowa 20-kilometrowej trasy pochłonie 760 milionów złotych, z czego około 500 milionów wyłoży Unia Europejska. Cała linia ma być oddana do użytku w połowie 2015 roku.


Opublikowano w: MotoGKWiadomości LITE
Tagi: , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarz