Wyburzą 22 budynki mieszkalne na trasie PKM

04 stycznia 2013r. | Drukuj

3 stycznia rozpoczęło się wyburzanie budynków stojących na trasie Pomorskiej Kolei Metropolitalnej. Łącznie do wyburzenia są 22 budynki mieszkalne i 40 gospodarczych, położonych w Gdańsku Matarni, Firodze i Rębiechowie.

fot. Rozpoczęto wyburzenia na trasie PKM/PKM S.A.

fot. Rozpoczęto wyburzenia na trasie PKM/PKM S.A.

Do końca kwietnia trasa, gdzie przebiegać ma Pomorska Kolej Metropolitalna, zostanie przygotowana pod jej budowę. Zburzone mają zostać budynki mieszkalne i gospodarcze, wyciętych zostanie około 20 tysięcy drzew rosnących w pasie kolejowym PKM. – Rozbiórka rozpoczęła 3 stycznia 2013 r. od kompleksu budynków zlokalizowanych w Gdańsku Matarni, przy ul. Sąsiedzkiej. Jako pierwsze zrównane z ziemią zostały dwa budynki gospodarcze z garażami.

Równolegle robotnicy rozpoczęli demontaż  znajdujących się wewnątrz domów mieszkalnych wartościowych urządzeń, które przed rozpoczęciem wyburzania można jeszcze odzyskać. Po ich wymontowaniu w kolejnych dniach sukcesywnie burzone będą kolejne budynki – informuje PKM S.A. – Trwa również II etap przetargu na głównego wykonawcę prac budowlanych. Zakwalifikowało się do niego 16 firm, które mają obecnie czas do 14 lutego 2013 r. na złożenie ofert finansowych.

Trasa PKM będzie prowadziła z Wrzeszcza przez lotnisko w Rębiechowie do istniejącej linii Gdynia-Kościerzyna. Trzeba będzie wybudować trzeci peron we Wrzeszczu, przesunąć przystanek w Wielkim Kacku i wybudować aż 8 nowych stacji: Strzyża, Niedźwiednik, Brętowo, Jasień, Kiełpinek, Matarnia, Banino oraz przystanek przy lotnisku. Dzięki temu przejazd do portu w Rębiechowie zarówno z Gdyni, jak i z Gdańska będzie zajmował jedynie 25 minut.

Budowa 20-kilometrowej trasy pochłonie 760 milionów złotych, z czego około 500 milionów wyłoży Unia Europejska. Cała linia ma być oddana do użytku w połowie 2015 roku.

Galeria

fot. PKM S.A.


Tagi: , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarzNajnowsze artykuły

Zmarł Henryk Soja, etnograf i wieloletni kierownik Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach
Mikołaje z Lęborka
II POMORSKI PRZEGLĄD KASZUBSKICH KOLĘD I PASTORAŁEK (on-line)
Pomorze w barwach Unii Europejskiej
Strajki szkolne na Kaszubach w latach 1906-1907.
Ponad 152 mln zł dla Pomorzan zagrożonych wykluczeniem społecznym
Bieg Charytatywny Północny Pomaga dla Hospicjum im. ks. Dutkiewicza
Ósma edycja rajdu pieszego Maczuga Stolema

Najnowsze komentarze