To był groźny napalm, ale nie należał do naszego wojska

03 stycznia 2013r. | Drukuj

Prokuratura Rejonowa w Słupsku umorzyła śledztwo w sprawie ubiegłorocznego zanieczyszczenia plaży na kilkunastokilometrowym odcinku w Słowińskim Parku Narodowym. Na brzegu znaleziono 220 litrów napalmu.

W drugiej połowie maja ubiegłego roku straż pożarna  zebrała z brzegu morskiego łącznie około 220 litrów substancji, która przy jej dotykaniu reagowała samozapaleniem. Dwie osoby spacerujące po plaży w Dębinie i Czołpinie poparzyły sobie wtedy stopy. Prokuratura natychmiast zleciła zbadanie próbek w Instytucie Morskim w Gdańsku. Z badań wynikało, iż w skład substancji zabezpieczonych przez straż pożarną wchodził fosfor biały i jego związki oraz substancji ropopochodne. Wyniki przeprowadzonych analiz wskazywały, iż mogły to  być substancje stanowiące rodzaj środka bojowego, który celowo lub przypadkowo trafił do morza. Jednak z informacji dowództwa Marynarki Wojennej w Gdyni wynikało, że wojsko nie wykorzystuje takich  substancji i nie posiada w swoich zasobach fosforu i amunicji, która go zawiera.

Fot. GK

Fot. GK

– Opinie biegłych pozwoliły jednak na stwierdzenie, że zabezpieczona na plaży substancja jest środkiem bojowym  należącym do grupy ciekłych mieszanin zapalających w postaci tzw. standard napalmu. Mógł on pochodzić  z amunicji artyleryjskiej lub bomby lotniczej z okresu I Wojny Światowej aż po czasy współczesne, a produkowany mógł być przez Niemców, Rosjan, Anglików , Francuzów  i Amerykanów – wyjaśnia Jacek Korycki, rzecznik prasowy Prokuratury Rejonowej w Słupsku.

Prokurator uznał, że napalm nie znalazł się na plaży w następstwie celowego działania kogokolwiek.  Stąd decyzja o umorzeniu śledztwa.


Tagi: , , , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]

Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarzNajnowsze artykuły

Ósma edycja rajdu pieszego Maczuga Stolema
Gmina Potęgowo nagrodzona Bursztynem Polskiej Energetyki
Rok Lecha Bądkowskiego. Można przekazać 1 proc. z podatku na rzecz budowy pomnika
Paczka Wsparcia dla 30 rodzin uczniów SP nr 58 w Gdańsku
Florian Ceynowa – „budziciel” Kaszubów
Stan epidemii w Polsce. Lekcje odwołane do Wielkanocy, co jeszcze się zmieni?
„Czas na podwyżki i to znaczące!” – rozmowa z prof. Romanem Drozdem
LĘBORK STOLICĄ KASZUBSKICH KOLĘD I PASTORAŁEK

Najnowsze komentarze