Zmarł ks. abp Ignacy Tokarczuk. Miał 94 lata

02 stycznia 2013r. | Drukuj

Zmarł ks. abp Ignacy Tokarczuk, arcybiskup senior archidiecezji przemyskiej. Był doktorem filozofii, kawalerem Orderu Orła Białego. Przez kilka lat był proboszczem parafii w Łebuni w gminie Cewice.

Fot. radiomaryja.pl

Fot. radiomaryja.pl

Ignacy Tokarczuk święcenia kapłańskie otrzymał we Lwowie 21 czerwca 1942 roku. Pracował we Lwowie, następnie od 1945 w diecezji katowickiej, a od wiosny 1947 do 1950 w Łebuni koło Cewic na Kaszubach. Wykładał filozofię i teologię w Wyższym Seminarium Duchownym w Olsztynie i na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Stworzył w całym kraju aż 220 nowych parafii.

Ks. Bartosz Rajnowski, kanclerz przemyskiej kurii tak wspomina zasługi ks. abp dla kościoła i ojczyzny: „Jako biskup przemyski – mimo braku zezwoleń władz ludowych – budował w diecezji Kościoły. W latach posługi biskupiej zbudowano ponad 400 kościołów i kaplic. Wspierał rozmaite inicjatywy społeczne, w tym NSZZ „Solidarność”, a za swoją bezkompromisową postawę w obronie instytucji Kościoła Katolickiego – był wielokrotnie szykanowany przez Służbę Bezpieczeństwa. Od 16 lipca 2011 roku pozostawał najstarszym polskim biskupem”.

Pogrzeb ks. abp. odbył  się 2 stycznia w Przemyślu.

 

Źródło: Radio Maryja


Opublikowano w: LęborkWiadomości
Tagi:

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Na razie jest tylko jeden komentarz (dodaj własny »):
  1. Eugeniusz pisze:

    Abp Ignacy Tokarczuk wspomina swój „kaszubski” czas w „Pomeranii”, nr 6/1985. Bardzo ciekawy materiał, m.in. jest świetny wątek dotyczący zwyczaju zażywania tabaki.
    Z ówczesnym proboszczem łebuńskim miał także kontakty Marian Majkowski, autor czterech tomów wspomnień. W drugim znajdujemy sporo wątków związanych z postacią późniejszego biskupa i arcybiskupa.
    pozdr. EP

Dodaj komentarz