2013 to rok inwestycji. Będziemy budować drogi

29 grudnia 2012r. | Drukuj

Rozpoczęcie wiercenia tunelu pod Martwą Wisłą w Gdańsku, dokończenie budowy mostu w Kwidzynie, czy budowa systemu zarządzania ruchem Tristar w Trójmieście – to jedne z najważniejszych inwestycji drogowych w województwie pomorskim w 2013 roku.

W połowie 2013 r., czyli pół roku później niż planowano, powinien zostać oddany do użytku most przez Wisłę koło Kwidzyna. Sześcioprzęsłowy most o długości 808 m i szerokości ponad 16 m budowany jest od jesieni 2010 roku. Prace obejmują też remont 11-km odcinka drogi krajowej nr 90.

– W pierwszym kwartale 2013 r. rozpocznie się wiercenie tunelu o długości ok. 1378 metrów pod dnem rzeki Martwa Wisła. Budowa ma kosztować ponad 885 mln zł. Tunel stanowi czwarty, ostatni odcinek Trasy Słowackiego – jednej z głównych arterii w mieście. Dzięki tunelowi Trasa Słowackiego połączy się z inną ważną drogą, Trasą Sucharskiego – powiedziała PAP Magdalena Skorupka-Kaczmarek, rzecznik spółki Gdańskie Inwestycje Komunalne.

gddik

Fot. GDDKiA

Będzie to pierwszy tunel wykonany w Polsce pod wodą za pomocą gigantycznego „kreta”, który wraz z osprzętem może osiągać długość nawet kilkudziesięciu metrów. Sama tarcza wiercąca będzie miała średnicę ponad 12 metrów. Zakończenie prac planowane jest koniec 2014 roku.

Do końca 2013 r. w Trójmieście będzie wdrażany Zintegrowany System Zarządzania Ruchem Tristar. Jest to największy, koordynowany przez Gdynię, partnerski projekt o charakterze metropolitalnym, realizowany wspólnie przez Gdynię, Gdańsk i Sopot. System Tristar będzie działał na głównych ciągach komunikacyjnych Trójmiasta, od Traktu św. Wojciecha w Gdańsku do granicy Gdyni i Rumi.

System obejmie 141 sygnalizacji świetlnych, w tym 67 w Gdańsku. Ma on usprawnić ruchu pojazdów i transportu publicznego w Trójmieście. Tristar pozwoli na sterowanie ruchem dzięki wykorzystaniu kilku tysięcy czujników. Na jego potrzeby położone ma być ok. 115 km światłowodów.

W ramach budowy systemu na drogach zostanie zamontowanych 59 rejestratorów wykroczeń, z tego 31 w Gdańsku. Urządzenia rejestrujące, np. przekroczenie prędkości czy przejazd na czerwonym świetle, mają zacząć działać pod koniec 2013 roku. Po wdrożeniu zintegrowanego systemu przepustowość ulic Trójmiasta może zwiększyć się o ok. 20 proc. Będzie to efekt m.in. lepszego dopasowania działania świateł na skrzyżowaniach oraz informowania na bieżąco kierowców o nagłych zdarzeniach na ulicach. Odbiór ostateczny systemu planowany jest na połowę 2014 roku. Koszt inwestycji wynosi ok. 170 mln zł, z czego większość sfinansuje UE.

Fot. GDDiA

Fot. GDDKiA

W przyszłym roku w Gdyni rozpocznie się trzeci etap rozbudowy ul. Chwarznieńskiej na odcinku leśnym tj. od granicy lasu do ul. Sosnowej. Do końca 2014 roku na tym odcinku ma powstać dwupasmowa droga, chodniki i ścieżka rowerowa oraz wiadukty drogowe i kładka dla ruchu pieszego na Witominie.

Ulica Chwarznieńska to jedno z trzech połączeń centrum miasta z obwodnicą Trójmiasta, zarazem główna trasa komunikacyjna dzielnic Witomino i Chwarzno. W Gdyni w 2013 r. rozpocznie się też realizacja strategicznej dla miasta inwestycji, czyli rozbudowy ul. Morskiej na odcinku od skrzyżowania z ul. Chylońską do skrzyżowania z ul. Kcyńską. Przebudowane zostaną m.in. chodniki i powstanie wyodrębniona ścieżka rowerowa biegnąca wzdłuż całego rozbudowywanego odcinka ul. Morskiej.

W pomorskiem dużo ważnych inwestycji drogowych znajduje się w fazie przygotowania. Są to m.in. Trasa Kaszubska, czyli odcinek drogi ekspresowej S6 od Lęborka do obwodnicy zachodniej Trójmiasta, odcinek S7 z Koszwał do Kazimierzowa k. Elbląga, odcinek drogi S6 od Słupska do Lęborka, obwodnice Kościerzyny i Malborka oraz obwodnica metropolitalna Trójmiasta – powiedział PAP Robert Marszałek, dyrektor gdańskiego oddziału GDDKiA.


Tagi: , , , , , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarzNajnowsze artykuły

Zmarł Henryk Soja, etnograf i wieloletni kierownik Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach
Mikołaje z Lęborka
II POMORSKI PRZEGLĄD KASZUBSKICH KOLĘD I PASTORAŁEK (on-line)
Pomorze w barwach Unii Europejskiej
Strajki szkolne na Kaszubach w latach 1906-1907.
Ponad 152 mln zł dla Pomorzan zagrożonych wykluczeniem społecznym
Bieg Charytatywny Północny Pomaga dla Hospicjum im. ks. Dutkiewicza
Ósma edycja rajdu pieszego Maczuga Stolema

Najnowsze komentarze