Licencjat z etnofilologii kaszubskiej na UG. W styczniu decyzja

28 grudnia 2012r. | Drukuj

Ostateczna decyzja o powstaniu etnofilologii kaszubskiej na Uniwersytecie Gdańskim zapadnie w styczniu. – Jeżeli wszystko pójdzie po naszej myśli, studia rozpoczną się 1 października 2013 roku – zapewnia dr Małgorzata Klinkosz z UG.

Fot. GK

Fot. GK

Etnofilologia kaszubska, to nowy kierunek planowany na Uniwersytecie Gdańskim. Ma mieć dwie specjalizacje – nauczycielską i medialną. Absolwent etnofilologii kaszubskiej będzie przygotowany do pracy jako nauczyciel języka kaszubskiego w szkołach i przedszkolach, a także w mediach.

Pomysł stworzenia etnofilologii kaszubskiej to efekt badań rynkowych, potwierdzających potrzebę kształcenia w takich właśnie dziedzinach. Od kilku lat brakuje bowiem nauczycieli języka kaszubskiego. Niewielu jest również dziennikarzy specjalizujących się w problematyce regionalnej i posiadających przy tym wystarczającą znajomość kaszubszczyzny.

W programie studiów przewidziano dużą liczbę godzin lektoratu z kaszubskiego co przełożyć ma się na umiejętność swobodnego posługiwania się tym językiem.  Kandydat na nowy kierunek nie będzie musiał jednak wykazywać się jego znajomością na etapie rekrutacji.

– Jesteśmy w stanie sami dobrze przygotować studenta do tego, aby biegle władał językiem kaszubskim. W programie studiów przewidziano pięciokrotnie więcej godzin nauki języka kaszubskiego, niż jest to obecnie w ramach specjalności kaszubistycznej na filologii polskiej – podkreśla dr Małgorzata Klinkosz z UG.

– Etnofilologia kaszubska realizowana będzie w zakresie studiów I stopnia (licencjackich). Być może w przyszłości oferta ta zostanie poszerzona. Są takie plany, ale zależy to od zainteresowania – dodaje Małgorzata Klinkosz. Także na innych uczelniach najpierw tworzy się studia I stopnia, a potem, jeżeli jest taka potrzeba, poszerza ofertę o studia II stopnia i studia zaoczne.


Tagi: , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]

Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarzNajnowsze artykuły

Ósma edycja rajdu pieszego Maczuga Stolema
Gmina Potęgowo nagrodzona Bursztynem Polskiej Energetyki
Rok Lecha Bądkowskiego. Można przekazać 1 proc. z podatku na rzecz budowy pomnika
Paczka Wsparcia dla 30 rodzin uczniów SP nr 58 w Gdańsku
Florian Ceynowa – „budziciel” Kaszubów
Stan epidemii w Polsce. Lekcje odwołane do Wielkanocy, co jeszcze się zmieni?
„Czas na podwyżki i to znaczące!” – rozmowa z prof. Romanem Drozdem
LĘBORK STOLICĄ KASZUBSKICH KOLĘD I PASTORAŁEK

Najnowsze komentarze