Licencjat z etnofilologii kaszubskiej na UG. W styczniu decyzja

28 grudnia 2012r. | Drukuj

Ostateczna decyzja o powstaniu etnofilologii kaszubskiej na Uniwersytecie Gdańskim zapadnie w styczniu. – Jeżeli wszystko pójdzie po naszej myśli, studia rozpoczną się 1 października 2013 roku – zapewnia dr Małgorzata Klinkosz z UG.

Fot. GK

Fot. GK

Etnofilologia kaszubska, to nowy kierunek planowany na Uniwersytecie Gdańskim. Ma mieć dwie specjalizacje – nauczycielską i medialną. Absolwent etnofilologii kaszubskiej będzie przygotowany do pracy jako nauczyciel języka kaszubskiego w szkołach i przedszkolach, a także w mediach.

Pomysł stworzenia etnofilologii kaszubskiej to efekt badań rynkowych, potwierdzających potrzebę kształcenia w takich właśnie dziedzinach. Od kilku lat brakuje bowiem nauczycieli języka kaszubskiego. Niewielu jest również dziennikarzy specjalizujących się w problematyce regionalnej i posiadających przy tym wystarczającą znajomość kaszubszczyzny.

W programie studiów przewidziano dużą liczbę godzin lektoratu z kaszubskiego co przełożyć ma się na umiejętność swobodnego posługiwania się tym językiem.  Kandydat na nowy kierunek nie będzie musiał jednak wykazywać się jego znajomością na etapie rekrutacji.

– Jesteśmy w stanie sami dobrze przygotować studenta do tego, aby biegle władał językiem kaszubskim. W programie studiów przewidziano pięciokrotnie więcej godzin nauki języka kaszubskiego, niż jest to obecnie w ramach specjalności kaszubistycznej na filologii polskiej – podkreśla dr Małgorzata Klinkosz z UG.

– Etnofilologia kaszubska realizowana będzie w zakresie studiów I stopnia (licencjackich). Być może w przyszłości oferta ta zostanie poszerzona. Są takie plany, ale zależy to od zainteresowania – dodaje Małgorzata Klinkosz. Także na innych uczelniach najpierw tworzy się studia I stopnia, a potem, jeżeli jest taka potrzeba, poszerza ofertę o studia II stopnia i studia zaoczne.


Tagi: , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarzNajnowsze artykuły

Zmarł Henryk Soja, etnograf i wieloletni kierownik Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach
Mikołaje z Lęborka
II POMORSKI PRZEGLĄD KASZUBSKICH KOLĘD I PASTORAŁEK (on-line)
Pomorze w barwach Unii Europejskiej
Strajki szkolne na Kaszubach w latach 1906-1907.
Ponad 152 mln zł dla Pomorzan zagrożonych wykluczeniem społecznym
Bieg Charytatywny Północny Pomaga dla Hospicjum im. ks. Dutkiewicza
Ósma edycja rajdu pieszego Maczuga Stolema

Najnowsze komentarze