Umocnią brzeg morski za 130 mln zł. Na poligonie

28 grudnia 2012r. | Drukuj

Prawie 130 mln zł. ma kosztować umocnienie brzegu morskiego na terenie Centralnego Poligonu Sił Powietrznych Ustka – Wicko Morskie. Urząd Morski w Słupsku właśnie ogłosił przetarg na opiniowanie dokumentacji i nadzór.

Fot. GK

Fot. GK

Ogłoszenie ukazało się w czwartek, a termin nadsyłania ofert ustalono na 31 stycznia 2013 r. Wartość zamawianych usług, które m.in. będą polegały na weryfikacji i opiniowaniu dokumentacji projektowej oraz nadzorze nad pracami budowlanymi, Urząd Morski oszacował w ogłoszeniu na 3,6 mln zł plus VAT. Nadzór inwestorski nad umacnianiem brzegu – jak napisano w ogłoszeniu – ma trwać 2 lata.

Budowa umocnień brzegowych na terenie Centralnego Poligonu Sił Powietrznych (CPSP) ma objąć odcinek plaży o łącznej długości 4,5 km, z czego 1,3 km znajduje się na terenie woj. pomorskiego, zaś 3,2 km na terenie woj. zachodniopomorskiego.

Wartość całego przedsięwzięcia oszacowano na 128,7 mln zł. Projekt ma unijną dotację w wysokości 109,4 mln zł z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Umowę w tej sprawie Urząd Morski w Słupsku podpisał w styczniu br. z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie.

Umocnienie brzegu na terenie poligonu będzie polegało m.in. na budowie 4 wałów przeciwsztormowych o wysokości 4-5 metrów, które będą zabezpieczać plażę, wydmy i las przed zniszczeniem. Dyrektor Urzędu Morskiego w Słupsku Tomasz Bobin powiedział w czwartek PAP, że przetarg, w którym będzie wyłoniony wykonawca prac budowlanych na terenie CPSP, ma być ogłoszony w pierwszym kwartale 2013 r.

Inwestycja na poliginie Ustka – Wicko Morskie będzie trzecim tego typu po Kołobrzegu i Darłowie (Zachodniopomorskie) projektem realizowanym przez słupski urząd morski ze wsparciem unijnych funduszy. W Kołobrzegu w ciągu dwóch lat kosztem 62 mln zł umocniono 3,3 km brzegu. Prace zakończyły się w październiku br. Wzmocnioną plażę oficjalnie oddano do użytku w listopadzie. W Darłowie od sierpnia br. brzeg morski jest umacniany na długości 8 km. Inwestycję wykonują: Budimex S.A. i hiszpańska firma Ferrovial Agroman S.A. Ustalona w przetargu wartość robót to 75,8 mln zł. Prace mają trwać do 30 stycznia 2014 r.


Tagi: , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarzNajnowsze artykuły

Zmarł Henryk Soja, etnograf i wieloletni kierownik Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach
Mikołaje z Lęborka
II POMORSKI PRZEGLĄD KASZUBSKICH KOLĘD I PASTORAŁEK (on-line)
Pomorze w barwach Unii Europejskiej
Strajki szkolne na Kaszubach w latach 1906-1907.
Ponad 152 mln zł dla Pomorzan zagrożonych wykluczeniem społecznym
Bieg Charytatywny Północny Pomaga dla Hospicjum im. ks. Dutkiewicza
Ósma edycja rajdu pieszego Maczuga Stolema

Najnowsze komentarze