Gòde na Kaszëbach. Kaszubskie kolędy z orkiestrą symfoniczną

22 grudnia 2012r. | Drukuj

 „Gòde na Kaszëbach” to tytuł nowej płyty z udziałem Chóru Discantus i Orkiestry Kameralnej Progress. Jej promocja odbyła się w Gdańsku w kościele pw. św. Barbary. 

Fot. Mat. prasowe

Fot. Mat. prasowe

Płyta zawiera 14 utworów w tym 12 ludowych i regionalnych kolędy w nowej aranżacji. Opracowania pieśni podjął się Maciej Bolewski. Utwory wykonał Chór Discantus, pod dyrekcją Sławomira Bronka, przy akompaniamencie Orkiestry Kameralnej Progress prowadzonej przez Szymona Morusa.

– Pomysł nagrania takiej płyty istniał już od kilku lat, jednak jego realizację rozpoczęliśmy ok. roku temu, wspólnie z Maciejem Bolewskim. Innowacyjność projektu polega na tym, iż nigdy wcześniej nie wykonywano tych utworów w takiej aranżacji, z udziałem orkiestry symfonicznej – mówi Sławomir Bronk, założyciel, kierownik artystyczny oraz dyrygent chóru.

Chór Kameralny Discantus  powstał w 2006 roku przy Parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Gowidlinie (powiat Kartuzy). W swym repertuarze posiada głównie utwory religijne i świeckie współczesnych kompozytorów polskich w tym szczególną uwagę poświęca twórczości związanej z regionem kaszubskim. W maju 2010 roku Discantus brał udział w prawykonaniu pierwszego Kaszubskiego Magnificat Michała Sławeckiego – dzieła na sopran, tenor solo, chór i orkiestrę, skomponowanego w pełni do języka regionalnego. Utwór ten wraz z Mszą kaszubską na chór z organami, dedykowany Chórowi Discantus, utrwalony został na premierowej płycie  „Moja desza wielbi Pana”.


Opublikowano w: KartuzyKultura i edukacjaRegion
Tagi: , , , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]

Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarz