Uniwersytet Gdański będzie jeszcze większy. Dostanie 50 mln zł

22 grudnia 2012r. | Drukuj

Uniwersytet Gdański otrzyma dofinansowanie w wysokości ponad 50 mln zł na budowę nowego gmachu Instytutu Biotechnologii. Inwestycja powstanie w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Budowa rozpocznie się w 2013 roku, a zakończy w 2015.

mat. prasowe

mat. prasowe

Rektor Uniwersytetu Gdańskiego prof. Bernard Lammek podpisał w Ośrodku Przetwarzania Informacji w Warszawie umowę na realizację nowej inwestycji – budowy budynku Instytutu Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego. Projekt realizowany będzie w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Całkowita wartość inwestycji wynosi 53,06 mln zł . Program niemal w całości finansowany jest ze środków unijnych.

– Dzięki budowie nowego gmachu Instytutu Biotechnologii na terenie kampusu UG w Gdańsku-Oliwie, gdzie już znajdują się wydziały eksperymentalne, takie jak Wydział Biologii, Wydział Chemii i Wydział Matematyki, Fizyki i Informatyki. W większym zakresie będzie możliwe realizowanie wspólnych projektów naukowych i dydaktycznych z zakresu nauk ścisłych – podkreśla prof. Bernard Lammek, rektor Uniwersytetu Gdańskiego.  – Łatwiejsza będzie także wymiana doświadczeń i pomysłów, a studenci UG będą mieli szeroki dostęp do wielu specjalistycznych laboratoriów i pracowni w ramach kilku wydziałów. Przeniesienie ostatniego Wydziału Eksperymentalnego UG na teren kampusu w Gdańsku-Oliwie przyczyni się znacznie do realizacji idei interdyscyplinarnych badań naukowych i procesu dydaktycznego – dodaje rektor UG.

Budynek nowego instytutu będzie miał 8 tys. m² powierzchni użytkowej,   łącznie 4 kondygnacje naziemne i 1 podziemną. Będzie to jeden z najnowocześniejszych gmachów naukowo-dydaktycznych. Znajdą się w nim specjalistyczne laboratoria, m.in.  bioinformatyczne, analiz biomolekularnych, zespół fitotronów, laboratorium o podwyższonych wymaganiach czystości i szczelności, laboratorium izotopowe i pracownie do badań rozwojowych. W budynku będą się mieściły nowoczesne pomieszczenia dydaktyczne dla studentów i doktorantów, m.in. laboratoria dydaktyczne, naukowo-dydaktyczne, sale seminaryjne, sale komputerowe, audytorium na 180 osób, pomieszczenia dla kół studenckich, czytelnia, sala Rady Wydziału. Sale komputerowe będą w pełni wyposażone –  łącznie w budynku będą dostępne 123 stanowiska ICT. W Specjalistycznym Laboratorium Bioinformatycznym zostanie utworzony tzw. klaster obliczeniowy (zespół specjalistycznych komputerów). Ze specjalistycznych pracowni i laboratoriów będą korzystali pracownicy naukowo-dydaktyczni oraz studenci i doktoranci w ramach zajęć dydaktycznych. Sale wykładowe i laboratoria wyposażone zostaną w tablice interaktywne i projektory multimedialne z ekranami projekcyjnymi, co umożliwi prowadzenie wykładów i zajęć z prezentacjami multimedialnymi. W budynku będą również pomieszczenia pomocnicze, mi. in: magazyny odpadów chemicznych i biologicznych, wytwornica suchego lodu oraz pomieszczenie na rowery.  Dzięki podziałowi budynku na trzy specjalne strefy, będzie możliwe wprowadzenie procedur bezpieczeństwa oraz kontroli dostępu do poszczególnych części.

Galeria

mat. prasowe


Tagi: , , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarzNajnowsze artykuły

Zmarł Henryk Soja, etnograf i wieloletni kierownik Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach
Mikołaje z Lęborka
II POMORSKI PRZEGLĄD KASZUBSKICH KOLĘD I PASTORAŁEK (on-line)
Pomorze w barwach Unii Europejskiej
Strajki szkolne na Kaszubach w latach 1906-1907.
Ponad 152 mln zł dla Pomorzan zagrożonych wykluczeniem społecznym
Bieg Charytatywny Północny Pomaga dla Hospicjum im. ks. Dutkiewicza
Ósma edycja rajdu pieszego Maczuga Stolema

Najnowsze komentarze