Pamiętamy Grudzień 1970. Apel poległych w Gdyni

17 grudnia 2012r. | Drukuj

Gdynianie uczcili pamięć ofiar Grudnia 1970 r.  W 42. rocznicę masakry przed pomnikiem w Gdyni spotkali się mieszkańcy, związkowcy, politycy i kibice. 

Jak co roku 17 grudnia o godzinie 6 rano, w rocznicę wydarzeń  1970 roku, przed pomnikiem Ofiar Grudnia koło stacji SKM Gdynia Stocznia odbył się apel poległych. W uroczystościach wziął udział  abp Sławoj Leszek Głódź, przewodniczący Solidarności Piotr Duda i prezydent Gdyni Wojciech Szczurek. 42 lata temu wojsko i milicja otworzyły w tym miejscu ogień do idących do pracy gdynian – zwykłych ludzi, robotników i uczniów.

Fot. archiwum

Fot. archiwum

Po porannej masakrze na przystanku SKM Gdynia Stocznia, w centrum Gdyni uformowano pochód z biało-czerwonymi flagami, który ruszył ulicami 10 Lutego i Marchlewskiego w kierunku przystanku Gdynia-Stocznia, gdzie starł się z wojskiem. Pochód zebrał się ponownie na ul. Czerwonych Kosynierów i ruszył do centrum Gdyni. Na czele pochodu niesiono na drzwiach ciało zabitego „Janka Wiśniewskiego” (Zbyszka Godlewskiego), za nim niesiono zakrwawione narodowe flagi. Pochód ten doszedł do urzędu miejskiego przy ulicy Świętojańskiej, gdzie doszło do kolejnych starć z mundurowymi służbami komunistycznego reżimu. Tego dnia śmierć poniosło 16 osób, w tym wiele młodzieży oraz osoby przypadkowo znajdujące się w mieście podczas walk demonstrantów z milicją i wojskiem.


Opublikowano w: GdyniaTrójmiastoWiadomości
Tagi: , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarz