57 rocznica utworzenia Totalizatora Sportowego

17 grudnia 2012r. | Drukuj

Totalizator Sportowy jest przedsiębiorstwem powołanym uchwałą Prezydium Rządu z dnia 17 grudnia 1955 roku. Jego głównymi obszarami działalności są gry liczbowe, loterie pieniężne i zakłady wzajemne. Totalizator Sportowy jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością, której jedynym udziałowcem jest Skarb Państwa. Najbardziej znanym prowadzącym Totalizatora Sportowego był Ryszard Rembiszewski. Dzięki tej roli zyskał przydomki „Pan Lotto” czy wcześniej „Pan Totolotek”.

lotek

fot. wynikilotto.mortin.pl

Pierwszą grą liczbową, wprowadzoną przez Totalizator Sportowy był Toto Lotek. Losowano wówczas 6 z 49 liczb/dyscyplin sportowych. W celu uatrakcyjnienia gry wprowadzono losowania nagród rzeczowych. Najszczęśliwszy z graczy otrzymywał 100 tysięcy starych złotych lub do wyboru samochód i domek jednorodzinny. Z biegiem czasu i nowinami technicznymi, 11 marca 1973 roku wprowadzono transmisję z przebiegu losowania. Od tej pamiętnej daty gracze mogą oglądać losowania przed telewizorami aż do dnia dzisiejszego. Na początku losowania odbywały się w niedzielę, później w sobotę. Od 2007 roku, w  Dużego Lotka można grać trzy razy w tygodniu, w każdy wtorek, czwartek i sobotę. Prawdopodobieństwo trafienia 6 z 6 liczb wynosi: 1 do 13 983 816. Największa w historii kumulacja wyniosła aż 56 milionów złotych, odnotowana 27 września 2007 roku. Najwyższą wygraną w dziejach totalizatora może się pochwalić Gdynianin, który w 2012 roku wygrał ponad 33 miliony złotych.
Do ceny każdego zakupionego zakładu gier liczbowych doliczana jest dopłata w wysokości 25% ceny zakładu. W przypadku loterii pieniężnych dopłata ta wynosi 10% ceny losu. Kwoty wpłaconych dopłat trafiają docelowo na rachunek Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej (77% wpływów z dopłat), Funduszu Promocji Kultury (20% wpływów z dopłat) oraz Funduszu Rozwiązywania Problemów Hazardowych (3% wpływów z dopłat).
Na terenie naszego kraju znajduje się 17 oddziałów terenowych Totalizatora Sportowego oraz ponad 12 tys. punktów sprzedaży. Zysk netto Totalizatora Sportowego w 2008 roku wyniósł ponad 250 mln zł.


Opublikowano w: Bez kategorii
Tagi: , , , , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarzNajnowsze artykuły

Zmarł Henryk Soja, etnograf i wieloletni kierownik Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach
Mikołaje z Lęborka
II POMORSKI PRZEGLĄD KASZUBSKICH KOLĘD I PASTORAŁEK (on-line)
Pomorze w barwach Unii Europejskiej
Strajki szkolne na Kaszubach w latach 1906-1907.
Ponad 152 mln zł dla Pomorzan zagrożonych wykluczeniem społecznym
Bieg Charytatywny Północny Pomaga dla Hospicjum im. ks. Dutkiewicza
Ósma edycja rajdu pieszego Maczuga Stolema

Najnowsze komentarze