Czy każda ryba nadaje się na świąteczny stół?

17 grudnia 2012r. | Drukuj

Ekolodzy podzielili gatunki ryb  na trzy kategorie: te które można śmiało kupować i jeść, te które wymagają ograniczeń w spożywaniu oraz te, których w ogóle nie powinniśmy kupować. Zasoby ryb w morzu wyczerpują się, a niektóre  gatunki zagrożone są całkowitym wyginięciem.

fot. przewodnik po zagrożonych gatunkach ryb/WWF

fot. przewodnik po zagrożonych gatunkach ryb/WWF

Na wigilijnym stole króluje karp, który jest akurat rybą nie zagrożoną wyginięciem. Na sporządzonej liście WWF oznaczony jest kolorem zielonym. Podobnie oznaczonych ryb jest jeszcze siedem. Lista ryb wydłuża się gdy połowy niektórych gatunków lub hodowla szkodzą środowisku oraz gdy grozi im całkowite wyginięcie, a ich połowy poważnie szkodzą środowisku. Te ostatnie oznaczone są kolorem czerwonym – np. halibut, sola czy węgorz. – Większość ludzi nie zdaje sobie sprawy, że wiele gatunków ryb i owoców morza jest zagrożonych wyginięciem – mówi Piotr Prędki z WWF Polska. Jak podaje FAO aż 87% światowych łowisk jest w pełni bądź nadmiernie eksploatowanych.

Fot. GK

Fot. GK

Wpływ na to, które gatunki przetrwają ma każdy z nas – dokonując wyboru ryb i owoców morza warto kierować się wskazówkami z poradnika WWF. Rybacy nie będą łowić tych gatunków, których nie będziemy kupować. Wybierając gatunki oznaczone światłem zielonym oraz te z  certyfikatem MSC mamy pewność, że pochodzą one z bezpiecznych połowów, które nie zagrażają przetrwaniu gatunków. Przejrzyj listę i sprawdź, czy ryba którą kupujesz jest na liście zielonej.


Tagi: , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarzNajnowsze artykuły

Zmarł Henryk Soja, etnograf i wieloletni kierownik Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach
Mikołaje z Lęborka
II POMORSKI PRZEGLĄD KASZUBSKICH KOLĘD I PASTORAŁEK (on-line)
Pomorze w barwach Unii Europejskiej
Strajki szkolne na Kaszubach w latach 1906-1907.
Ponad 152 mln zł dla Pomorzan zagrożonych wykluczeniem społecznym
Bieg Charytatywny Północny Pomaga dla Hospicjum im. ks. Dutkiewicza
Ósma edycja rajdu pieszego Maczuga Stolema

Najnowsze komentarze