Stubbs został burmistrzem, a jego miasto stało się sławne

15 grudnia 2012r. | Drukuj

Pewien kot o imieniu Stubbs z powodu złośliwego żartu został… burmistrzem alaskańskiego miasteczka Talkeetna. Od tamtej pory o amerykańskiej miejscowości rozpisuje się prasa na całym świecie, rozwinęła się turystyka i powstał znany serial.

Fot. mat. prasowe

Fot. mat. prasowe

Kiedy 15 lat temu w lokalnych wyborach samorządowych w Talkeetna na Alasce wystartowali kandydaci, którzy nie cieszyli się szczególną sympatią wyborców, jeden z mieszkańców, w ramach żartobliwego protestu, zaczął zachęcać innych do głosowania na kota.

Pomysł chwycił, a Stubbs został, wprawdzie  honorowym, ale jednak burmistrzem. Niektórzy mieszkańcy amerykańskiego miasteczka tylko jego uznają za prawowitego gospodarza. Kocur ma ponad 16 lat i rezyduje w… sklepie obok ratusza. O nim i jego mieście usłyszał cały świat.  Właśnie był na okładce „Alaska Magazine”, wcześniej opisywano go w wielu amerykańskich i światowych gazetach.  – Dzięki niemu odwiedza nas kilkudziesięciu turystów dziennie – chwali się Lauri Stec, pracownica sklepu, w którym mieszka koci burmistrz.

Warto zauważyć, że Talkeetna to naprawdę mała, położona 150 kilometrów na północ od Anchorage, miejscowość, która liczy zaledwie 900 mieszkańców (podobno ma prawa miejskie). Dzięki obywatelskiemu żartowi miejscowość stała się popularnym przystankiem dla turystów podróżujących ze stolicy stanu do Parku Narodowego Denali i znajdującej się tam najwyższej góry Ameryki Północnej – Mount McKinley. Miasteczko jest bazą więc wypadową dla alpinistów i wspinaczy. Przyjeżdżają tam także narciarze, kajakarze i wędkarze. Powszechnie uważa się również, że Talkeetna jest w dużej mierze pierwowzorem dla miasteczka Cicely z popularnego serialu „Przystanek Alaska”. Dziś turyści, którzy odwiedzają to miejsce, często robiąc też przystanek w podróży, od razu pytają o Stubbsa. I oczywiście robią zdjęcie kotu, który rozsławił miasto.


Tagi: , , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarz