Płyta Sztërë Kòtë „Pòla, lasë ë mòrze”. Już w sprzedaży

11 grudnia 2012r. | Drukuj

11 różnorodnych stylistycznie utworów, które łączy spójne instrumentarium i twórcze czerpanie z kaszubskich tradycji muzycznych – tak najkrócej określić można właśnie wydaną płytę grupy Sztërë Kòtë zatytułowaną „Pòla, lasë ë mòrze”.

fot. mat. prasowe

We wszystkich zebranych na płycie utworach źródła doszukiwać się należy w autentycznych ludowych melodiach – a naddana im intelektualna nadbudowa świadczy o tym, że z tradycyjnej muzyki kaszubskiej wciąż można czerpać pełnymi garściami, inspirować się nimi i poszerzać ich pola interpretacji oraz znaczeń – mówi muzycy z zespołu Sztërë Kòtë. Na płycie znaleźć można m.in. takie utwory jak „Gãsórka”, w którym skrzypce prowadzą dźwiękowy wojaż od partii solowej do 2 różnorodnych i rytmicznie zróżnicowanych części, czy np. „Dzéwczëcé wróżbë”, które wiosną zdobyły serca słuchaczy Radia Kaszëbë i przez 13 kolejnych tygodni okupowały listę przebojów tej rozgłośni, łączą grooviącą część o nieregularnym, wręcz jazzowym rytmie z delikatną częścią wokalną.

– Wszelką krytykę, jeśli chodzi o koncepcję i kompozycję, przyjmuję na siebie – mówi autorka muzyki, Alicja Szczypta – a na swoją obronę mam jeszcze kilka utworów, które na płycie się nie znalazły, ale które można było usłyszeć podczas naszych koncertów po sezonie. Zespół tworzą muzycy doświadczeni, grający muzykę z różnych gatunków. Wokalistka Anna Zajączkowska dotąd zajmowała się popem i soulem, gitarzysta Cezary Pełka – ze swoim autorskim składem „The Road” gra polskiego rocka, trębacz Daniel Krzemiński wykonywał głównie muzykę klasyczną w orkiestrze, Alicja Szczypta uprawiała jazz i eksperyment, a akordeonista Dominik Liadis i perkusista Mieczysław Pawlak – różne odmiany metalu. Połączyła ich kaszubszczyzna.

– Dziękujemy wszystkim miłośnikom kaszubszczyzny, którzy licznie przybywali na nasze koncerty, dziękujemy naszym rodzinom i przyjaciołom, którzy nas wspierali. W przyszłym sezonie nie zawiedziemy was i chcemy zagrać więcej koncertów niż w 2012 roku – mówi Mieczysław Pawlak – Naszą płytę natomiast szczególnie dedykujemy wszystkim chorym na zespół Tourette’a i chcielibyśmy, aby świadomość tej rzadkiej choroby i osób, które na nią cierpią, trafiła do naszego społeczeństwa – dodaje.

 Płytę można kupić w promocyjnej cenie bezpośrednio od zespołu pisząc mejla na [email protected] lub [email protected], na Allegro, a wkrótce w kilku księgarniach internetowych.

[youtube_sc url=”http://youtu.be/Fc1GxqYVwhY”]


Tagi: , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Na razie jest tylko jeden komentarz (dodaj własny »):
  1. Spajder pisze:

    Sorry,ale Cezary Pełka gra dalej z The Road!!!…nie „grał”!!!

Dodaj komentarz