Świąteczny dar „Młodzëznë”. Wydali pierwszą płytę

10 grudnia 2012r. | Drukuj

W mikołajkowy wieczór odbyła się promocja debiutanckiej płyty zespołu „Młodzëzna” działającego przy Oddziale Zrzeszenia Kaszubsko – Pomorskiego w Baninie o tytule „Wiedno Kaszëbë”. Tytuł nawiązuje do chętnie przytaczanych słów Davida Shulista – lidera Kaszubów w Kanadzie, tegorocznego laureata Medalu Stolema. On zresztą był odbiorcą pierwszych egzemplarzy płyty wydanych przez oddział przy wsparciu Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.

fot. nadesłane

Dzieło to wieńczy niejako dziesiąty rok działania organizacji. Zawiera aż 26 nowych utworów kaszubskich. Autorem wszystkich tekstów jest Eugeniusz Pryczkowski, zaś muzyki do czternastu z nich Jerzy Stachurski oraz do pozostałych: Tadeusz Dargacz, Tadeusz Korthals, Jerzy Łysk, Tomasz Fopke oraz Wacław Kirkowski.

– Nieczęsto spotyka się płyty tak zróżnicowane stylistycznie i tak długo grające. Ta płyta wypełniona jest po brzegi muzyką, mimo to nie dłuży sie jej słuchanie, utwory są dynamiczne, głosy artystów z grupy Młodzëzna dojrzałe i zarazem ujmujące w swym wydźwięku – podkreśla Tadeusz Korthals, realizator nagrań i kompozytor trzech utworów.

Na uroczystości był także kompozytor większości piosenek, Jerzy Stachurski, dla którego wydanie tej płyty było wejściem w swój 40. rok pracy artystycznej.

– Jestem niezwykle dumny, że mogłem pracować z tak zdolną młodzieżą. Dziękuję wam, że posłuchaliście moich rad, że tak ambitnie włączyliście się do tej pracy – mówił kompozytor, kierownik muzyczny Teatru „Miniatura” w Gdańsku Wrzeszczu.

Również Tadeusz Dargacz, autor muzyki do kilku piosenek, w tym tytułowej, nie szczędził słów pochwały dla artystów.

– Dziękuję także Eugeniuszowi za piękne teksty, do których chce się pisać muzykę i które chętnie wykonują artyści, także moi z zespołu „Koleczkowianie” – podkreślał artysta, jednocześnie kierownik tej zasłużonej grupy folklorystycznej.

Jego piosenka „Dwa mùlczi” rozpoczęła koncertowy wieczór. Taki sam tytuł nosi film, który także po raz pierwszy był zaprezentowany na tej uroczystości. Przedstawia on miłość na Kaszubach dawniej i dziś. Film zrealizowano w listopadzie. Dawne wesele zagrał zespół „Chmielanie”, natomiast współczesne zrealizowano w oparciu o rzeczywisty ślub i wesele małżeństwa Drążkowskich z Barwika. Byli oni także obecni na promocji wraz z rodzicami.

– Jestem pełen podziwu dla waszej działalności – stwierdził rodzin panny młodej Tadeusz Pupacz z Przodkowa. – Nie sądziłem, że przybywają tu takie tłumy.

Istotnie, na liście obecności wpisało się aż 110 osób. Ponadto były tez dzieci z zespołu „Mùlczi”, które dały piękny pokaz swych artystycznych możliwości, dając też sygnał, że następców a płaszczyźnie kultury kaszubskiej w oddziale banińskim nie zabraknie w przyszłości.

Wieczór uzupełniła wystawa zdjęć o dawnej miłości oraz rozdanie nowych legitymacji zrzeszeniowych. Otrzymali je małżonkowie Maria i Leon Roplowie z Rębiechowa, radny Gminy Żukowo Franciszek Młyński  Pępowa oraz Daniel Dunst z Banina.

 (ep)

Galeria


Tagi: , , , , , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarzNajnowsze artykuły

Zmarł Henryk Soja, etnograf i wieloletni kierownik Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach
Mikołaje z Lęborka
II POMORSKI PRZEGLĄD KASZUBSKICH KOLĘD I PASTORAŁEK (on-line)
Pomorze w barwach Unii Europejskiej
Strajki szkolne na Kaszubach w latach 1906-1907.
Ponad 152 mln zł dla Pomorzan zagrożonych wykluczeniem społecznym
Bieg Charytatywny Północny Pomaga dla Hospicjum im. ks. Dutkiewicza
Ósma edycja rajdu pieszego Maczuga Stolema

Najnowsze komentarze