Miasto bez kina

16 grudnia 2010r. | Drukuj

Słupskie kino Milenium, po 47 latach istnienia, zostanie zamknięte. W czwartek 16 grudnia widzowie po raz ostatni siądą przed wielkim ekranem i obejrzą ten sam  film, od którego kino rozpoczęło działalność w 1963 r.

Na pożegnanie kina Milenium w Słupsku widzowie obejrzą  film „Zerwany most”, z 1962 roku w reżyserii Jerzego Passendorfera, według scenariusza Romana Bratnego. Ostatni dzień jedynego kina w mieście będzie dla Słupszczan niecodziennym wydarzeniem.

Fot. Ruch S.A.: Kino Milenium w 1963 r.

– Nie wiadomo, jakie będą dalsze losy jedynego słupskiego kina, bo obiekt kupił prywatny inwestor – mówi Paweł Wiliński, kierownik kina Milenium, który organizuje ostatni seans.

-To prawda, że Milenium jest  częścią historii miasta, ale nie możemy przejąć obiektu, bo nie należy do nas – tłumaczy Mariusz Smoliński, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Słupska. –  Pozostaje jedynie poczekać najbliższy rok do otwarcia nowego multikina, które zostanie otwarte w Galerii Jantar – dodaje rzecznik.

Fot. D.Dankowska: Kino Milenium dziś

Nowy właściciel kina przy rynku chce urządzić w obiekcie sklep spożywczy i już poprosił słupskich architektów o projekt przebudowy na potrzeby handlowe. Problem w tym, że taka adaptacja jest trudna do zrealizowania i prawie nieopłacalna. Ponadto architekci mówią wprost: obiekt architektonicznie nie ma żadnej wartości.  – Lepiej go wyburzyć o w tym miejscu odbudować pierzeję słupskiego rynku – mówi Witold Sikorski, słupski architekt i twórca koncepcji zagospodarowania Starego Rynku. – Ten projekt był w PRL-u wielokrotnie powielany, a identyczne obiekty można dziś oglądać w innych miastach – choćby w Lublinie czy Szczecinie – dodaje architekt.

Fot. skyscrapercity.com: Kino Kosmos w Lublinie dziś

Faktycznie – kino Kosmos w Lublinie powstało wedle tego samego projektu w 1961 r., a więc dwa lata przed budową kina w Słupsku. Tam już zapadła decyzja o rozbiórce szpetnej budowli. W Słupsku taki plan ma tym większe uzasadnienie, że kino stoi dokładnie pośrodku nie odbudowanej pierzei historycznego rynku. Większość terenu należy tu do miasta. To właśnie samorząd musiałby wykazać się inicjatywą i wspólnie z nabywcą Milenium oraz  właścicielem jeszcze jednej parceli rozstrzygnąć o losach najważniejszej części miasta. Architekci popierają wizję odbudowy zniszczonego w tym miejscu kwartału słupskiej starówki.

Fot. W. Wąsacz: Kino Milenium w czasach swej świetności

Do czasu otwarcia nowego kina, czyli co najmniej przez rok, Słupszczanie będą oglądać filmy na wielkim ekranie w Gdyni lub Koszalinie…


Opublikowano w: SłupskWiadomości
Tagi: , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Na razie jest tylko jeden komentarz (dodaj własny »):
  1. Słowk pisze:

    Wejrowò ju òd dôwna je bez kina – taczi wiôldżi gard – sromòta

Dodaj komentarzNajnowsze artykuły

Zmarł Henryk Soja, etnograf i wieloletni kierownik Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach
Mikołaje z Lęborka
II POMORSKI PRZEGLĄD KASZUBSKICH KOLĘD I PASTORAŁEK (on-line)
Pomorze w barwach Unii Europejskiej
Strajki szkolne na Kaszubach w latach 1906-1907.
Ponad 152 mln zł dla Pomorzan zagrożonych wykluczeniem społecznym
Bieg Charytatywny Północny Pomaga dla Hospicjum im. ks. Dutkiewicza
Ósma edycja rajdu pieszego Maczuga Stolema

Najnowsze komentarze