Wpłyną dwa razy większe statki

08 grudnia 2010r. | Drukuj

Po dziesięciu latach zakończono przebudowę wejścia do portu w Kołobrzegu.  Inwestycja kosztowała prawie 150 mln zł. Skorzysta na tym całe Pomorze środkowe.

Fot. Urząd Morski w Słupsku: Port w Kołobrzegu po rozbudowie

Kołobrzeski port może teraz przyjmować statki dwa razy większe niż dotychczas. To szansa dla całego Pomorza Środkowego. Uzyskany efekt, to poszerzone z 40 do 80 metrów wejście do portu, co pozwala na zawijanie do Kołobrzegu statków o długości 100 m, szerokości 20 m i zanurzeniu 5 m. Także dużych promów, przewożących 800 pasażerów i 100 samochodów.  Inwestycja trwała 10 lat i kosztowała ponad 144 mln zł. W całości finansował ją budżet państwa, a realizował Urząd Morski w Słupsku.

Fot. Urząd Morski w Słupsku: Port w Kołobrzegu

Wiceminister infrastruktury Anna Wypych-Namiotko zapowiada lepszy dostęp do portu od strony lądu oraz przebudowę torowisk wewnątrz portu. Zdaniem wiceminister, wszystko to w przyszłości będzie miało istotne znaczenie dla właścicieli i odbiorców ładunków, bo sam port bez zaplecza na lądzie, nie przyciągnie przewoźników. Już teraz przez kołobrzeski port rocznie przechodzą ładunki o masie 100 tys. ton. W najbliższych latach spodziewane są nawet trzykrotnie większe.  W ramach inwestycji nie tylko poszerzono wejście do portu, ale również zbudowano nowy falochron od strony zachodniej o długości prawie pół kilometra. Do podobnej długości przedłużono istniejący falochron wschodni, który dostępny będzie dla spacerowiczów. W czasie tych prac zużyto łącznie prawie 400 tys. ton kamienia.

Fot: Urząd Morski w Słupsku: Port w Kołobrzegu


Opublikowano w: SłupskWiadomości
Tagi: , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarzNajnowsze artykuły

Zmarł Henryk Soja, etnograf i wieloletni kierownik Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach
Mikołaje z Lęborka
II POMORSKI PRZEGLĄD KASZUBSKICH KOLĘD I PASTORAŁEK (on-line)
Pomorze w barwach Unii Europejskiej
Strajki szkolne na Kaszubach w latach 1906-1907.
Ponad 152 mln zł dla Pomorzan zagrożonych wykluczeniem społecznym
Bieg Charytatywny Północny Pomaga dla Hospicjum im. ks. Dutkiewicza
Ósma edycja rajdu pieszego Maczuga Stolema

Najnowsze komentarze