Zieleniec w Gdańsku-Osowej najlepszą przestrzenią publiczną

04 grudnia 2012r. | Drukuj

Miasto Gdańsk otrzymało Nagrodę Marszałka Województwa Pomorskiego za Najlepszą Przestrzeń Publiczną Województwa Pomorskiego 2012. Nagroda przyznana została za stworzenie zieleńca wypoczynkowego przy ul. Chirona w Gdańsku-Osowej.

Alejki, ozdobne mostki na kanale, drewniany pomost na stawie, place wypoczynkowe, wygrodzone place zabaw dla dzieci, siłownia zewnętrzna, stoliki do gry w szachy, stół do tenisa, ławki, stojaki na rowery, zaaranżowana zieleń – taki sposób zagospodarowania terenu wpisuje się w potrzeby wszystkich mieszkańców, niezależnie od wieku.

fot. zieleniec w Gdańsku-Osowej/mat. prasowe

Powstało także miejsce umożliwiające organizację spotkań i imprez plenerowych, a także przestrzeń wykorzystywana do zajęć terenowych przez pobliskie szkoły. Do rekreacyjnego połowu ryb udostępniony został staw, który także przeszedł gruntowną modernizację. W ramach inwestycji, pogłębiono i wybagrowano zbiornik wodny, zachowano również wyspę,  która jest miejscem lęgowym licznie występującego tu ptactwa wodnego.

Zwycięski zieleniec w Osowej wyłoniono spośród 31 zgłoszonych projektów. Tytułem najlepszej przestrzeni  gdański zieleniec uhonorowany został za: „ukształtowanie przestrzeni w pełni oddającej znaczenie słowa publiczna – powstałej z inicjatywy i przy aktywnym udziale społeczności lokalnej, pionierskie i godne naśladowania podejście do kwestii kształtowania przestrzeni publicznych osiedli strefy podmiejskiej, bezpretensjonalność zastosowanych rozwiązań, zrealizowanych z poszanowaniem zastanych wartości środowiska przyrodniczego, zachowujących skalę i nastrój miejsca”.

– Ta przestrzeń powstawała w ścisłej współpracy z mieszkańcami, to oni współdecydowali o tym, jak docelowo to miejsce ma wyglądać, co konkretnie ma je tworzyć.  – mówi zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki przestrzennej, Wiesław Bielawski, który w imieniu Miasta odebrał nagrodę.

Park w Osowej, o powierzchni ok. 3 ha (z czego 1 ha stanowi zbiornik wodny z wyspą lęgową) powstawał kilka lat. Prace zakończone zostały w 2010 roku. Przedsięwzięcie finansowane było głównie ze środków Gminnego Funduszu Ochrony Środowiska. Łączny koszt zagospodarowania tego terenu to ponad 2,5 mln zł.

Galeria


Opublikowano w: TrójmiastoWiadomości
Tagi: , , , , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarz