W wakacje do Łeby szynobusem nie dojedziemy?

04 grudnia 2012r. | Drukuj

W przyszłe wakacje najprawdopodobniej już nie dojedziemy z Lęborka do Łeby tradycyjnym szynobusem. Powodem takiego stanu rzeczy jest wycofanie się Urzędu Marszałkowskiego z dofinansowania kursowania latem szynobusów.

www.przewozyregionalne.pl

Dojazdy na trasie Lębork-Łeba obsługiwały Przewozy Regionalne, którym Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego wypłacał tzw. rekompensatę. W tym roku jednak Urząd nie zamówił pociągów na tym odcinku. Jest to natomiast wymagane zgodnie z Ustawą o publicznym transporcie zbiorowym, która mówi o tym, że organizator przewozów zamawia u przewoźników połączenia kolejowe, a zadaniem przewoźnika jest ich realizacja.

Organizatorem przewozów zgodnie z ustawą jest samorząd województwa, powiatu, związku gmin lub gminy. Do tej pory przejazdy pociągów z Lęborka do Łeby i z powrotem były objęte umową z Urzędem Marszałkowskim. Aktualnie szanse na pojawienie się dodatkowych środków w budżecie województwa na wypłatę Przewozom Regionalnym rekompensaty za świadczenie usług na konkretnej linii komunikacyjnej są bardzo małe.

Konieczność stałego dofinansowania Przewozów w formie rekompensaty wynika z faktu, iż nie są one dochodowe. Corocznie wzrastają też koszty funkcjonowania transportu, co również podnosi kwotę rekompensaty. W zeszłym roku Urząd Marszałkowski wydał na ten cel ok. 350 tysięcy złotych.

Przewozy Regionalne deklarują, że uruchomią szynobus, jeśli inny samorząd zdecyduje się na dopłaty. Jednak ani starostwo w Lęborku, ani sama Łeba nie zamierzają wypłacać rekompensaty.

Najprawdopodobniej jedynym środkiem komunikacyjnym, którym będziemy mogli dostać się do Łeby przyszłym roku będzie bus. Z uwagi na to, że dojazd szynobusem był o wiele tańszy, nadmorskie miasteczko może mocno ucierpieć. Co będzie dalej? Czas pokaże..


Opublikowano w: LęborkWiadomości
Tagi: , , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarzNajnowsze artykuły

Zmarł Henryk Soja, etnograf i wieloletni kierownik Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach
Mikołaje z Lęborka
II POMORSKI PRZEGLĄD KASZUBSKICH KOLĘD I PASTORAŁEK (on-line)
Pomorze w barwach Unii Europejskiej
Strajki szkolne na Kaszubach w latach 1906-1907.
Ponad 152 mln zł dla Pomorzan zagrożonych wykluczeniem społecznym
Bieg Charytatywny Północny Pomaga dla Hospicjum im. ks. Dutkiewicza
Ósma edycja rajdu pieszego Maczuga Stolema

Najnowsze komentarze