Gòde na Kaszëbach, czyli kaszubskie kolędowanie

03 grudnia 2012r. | Drukuj

W Gdańsku odbędzie się koncert „Gòde na Kaszëbach”. 8 grudnia w  kościele pw. św. Barbary kolędować będą Chór Discantus w towarzystwie Orkiestry Kameralnej Progres.

Fot. discantus.pl

Koncert będzie jednocześnie promocją nagranej przez wykonawców płyty, zawierającej ludowe i regionalne kolędy w nowej aranżacji. Opracowania utworów podjął się Maciej Bolewski. Chórowi Discantus, pod dyrekcją założyciela – Sławomira Bronka, towarzyszyć będzie Orkiestra Kameralna Progress Szymona Morusa. Koncert odbędzie się 8 grudnia w Gdańsku w kościele pw. św. Barbary, przy ul. Długie Ogrody – początek o godzinie 19.

Chór Kameralny Discantus – powstał w 2006 roku przy Parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Gowidlinie w powiecie kartuskim. Brał udział w festiwalach, konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych, zdobywając laury i uznanie. Do swych najważniejszych osiągnięć Discantus zalicza udział w III Międzynarodowym Konkursie Chóralnym Mundus Cantat w Sopocie (2007), gdzie zdobył Brązowy Dyplom, III Ogólnopolskim Konkursie Kolęd i Pastorałek w Chełmnie (2008) –  Srebrne Pasmo, a także w III Ogólnopolskim Konkursie Chóralnym Musica Sarca – Ars Liturgica w Toruniu (2008), gdzie zajął II miejsce. Jest zwycięzcą V Festiwalu Kolęd Kaszubskich w Pierwoszynie (grudzień, 2010),  zaś na Międzynarodowym Konkursie Chóralnym – Concorso Corale Internazionale Citta' di Rimini (październik, 2011) uzyskał Srebrne Pasmo.

Fot. Mat. prasowe

W swym repertuarze Discantus posiada utwory religijne i świeckie współczesnych kompozytorów polskich. W swej praktyce wykonawczej szczególną uwagę poświęca twórczości związanej z regionem kaszubskim. W maju 2010 roku brał udział w prawykonaniu pierwszego Kaszubskiego Magnificat Michała Sławeckiego – dzieła na sopran, tenor solo, chór i orkiestrę, skomponowanego w pełni do języka regionalnego. Utwór ten wraz z Mszą kaszubską na chór z organami, dedykowany Chórowi Discantus, utrwalony został na premierowej płycie  – Moja desza wielbi Pana.

Żródło: Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie


Tagi: , , , , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarz