Ścinanie kani na Etnoshow w Warszawie. Sukces gdańszczan

02 grudnia 2012r. | Drukuj

Gdańszczanie z obrzędem „ścinania kani” znaleźli się wśród 12 finalistów projektu “EtnoLog – zaloguj się na ludowo”. W „Etnoshow”, które odbyło się w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie, wzięli udział uczniowie z SP nr 82.

Fot. SP 82 w Gdańsku

Gdańska Szkoła Podstawowa nr 82 jest jedną z ponad stu placówek z całej Polski, które zgłosiły się do projektu “EtnoLog – zaloguj się na ludowo”. Do finału zakwalifikowała się jako jedna z 12 szkół i organizacji. W „Etnoshow”, które odbyło się 29 listopada w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie uczniowie przedstawili kaszubski obrzęd „ścinania kani”. Przy specjalnie przygotowanym stoisku zorganizowali również dodatkowe atrakcje, ukazujące bogactwo regionalnego rzemiosła, m.in. haftu, malarstwa na szkle i rzeźby. Był też tradycyjny drożdżowy kuch. Uczniowie zaprezentowali także taniec „Nasza nënka” i zaśpiewali alfabet kaszubski.

Fot. SP 82 w Gdańsku

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 82 w Gdańsku rozpoczęli udział w projekcie we wrześniu 2012 roku. Inicjatorem akcji “EtnoLog – zaloguj się na ludowo” jest Centrum Edukacji Obywatelskiej. W ramach wydarzenia młodzież ze szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych realizuje projekty, których celem jest odkrywanie, badanie i twórcze przetwarzanie własnego dziedzictwa za pomocą nowych mediów.

Fot. SP 82 w Gdańsku

– Efekty swojej pracy pokazują społeczności szkolnej i lokalnej, a także dzielą się swoimi odkryciami z rówieśnikami z innych regionów Polski, promując swoją małą ojczyznę mówi  Teresa Jaszewska z Centrum Edukacji Obywatelskiej, która wraz z Justyną Uszlińską podjęła się opieki nad uczestnikami projektu.


Tagi: , , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Na razie jest tylko jeden komentarz (dodaj własny »):
  1. Żega pisze:

    Brawo Gdańszczanie ze Szkoły Podstawowej Nr 82 w Gdańsku!

Dodaj komentarzNajnowsze artykuły

Zmarł Henryk Soja, etnograf i wieloletni kierownik Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach
Mikołaje z Lęborka
II POMORSKI PRZEGLĄD KASZUBSKICH KOLĘD I PASTORAŁEK (on-line)
Pomorze w barwach Unii Europejskiej
Strajki szkolne na Kaszubach w latach 1906-1907.
Ponad 152 mln zł dla Pomorzan zagrożonych wykluczeniem społecznym
Bieg Charytatywny Północny Pomaga dla Hospicjum im. ks. Dutkiewicza
Ósma edycja rajdu pieszego Maczuga Stolema

Najnowsze komentarze