Teatr w krainie Gryfa. Powstał zbiór kaszubskich scenariuszy

30 listopada 2012r. | Drukuj

W Chmielnie odbyła się promocja nowego dzieła Elżbiety Pryczkowskiej, Teresy Wejer i Doroty Formeli o tytule „W krôjnie Grifa”. Impreza ściągnęła pełną salę, głównie nauczycieli, ale także młodzieży oraz regionalistów kaszubskich.

fot. nadesłane

Nieprzypadkowo wybrano Chmielno na miejsce promocji książki. Na tej sali co roku odbywa się finał konkursu „Rodnô Mòwa” oraz wiele innych wydarzeń o charakterze kaszubskim. Ponadto sala jest pięknie odnowiona w kaszubskiej – czarno-żółtej – kolorystyce.

–  Bardzo serdecznie witam was w Chmielnie. Cieszę się, że wybraliście to miejsce. Jest ono zawsze do dyspozycji na wydarzenia o charakterze kaszubskim – zapewnił Zbigniew Roszkowski, wójt gminy Chmielno, który wraz z przewodniczącym Rady Gminy Marianem Kwidzińskim pełnił honory gospodarza.

Promocję prowadzili Lucyna Radzimińska z biura Zrzeszenia Kaszubsko – Pomorskiego w Gdańsku, która była także kierownikiem całego projektu, oraz Eugeniusz Pryczkowski – weryfikator ortografii kaszubskiej opasłego, ponad trzystustronicowego, dzieła, zawierające trzydzieści dwa scenariusze.

– Są one tematycznie bardzo różnorodne. Są zatem scenariusze o kaszubskiej tradycji ludowej, świętach kościelnych łączonych z kaszubską obrzędowością, związane z uniwersalistycznymi bajkami oraz baśniami, inscenizacje uroczystości okolicznościowych, a także teksty kabaretowe i satyryczne – wyjaśniał prof. Daniel Kalinowski z Akademii Pomorskiej w Słupsku, który jest recenzentem dzieła.

Wiele z tych scenariuszy przeszło już sceniczne próby. Nierzadko były nagradzane na gdańskich przeglądach teatralnych „Baśń bez granic”, na przeglądach kabaretów w Przywidzu, a zwłaszcza na kolędniczych konkursach w Sierakowicach. Wszystkie autorki mają na koncie znaczące sukcesy w tej artystycznej przestrzeni. Wspomniał o tym prezes Zrzeszenia Kaszubsko – Pomorskiego Łukasz Grzędzicki, który w imieniu organizacji i wydawcy jednocześnie złożył serdeczne podziękowania autorkom. O znaczeniu teatralnych scenariuszy wspomniała także Elżbieta Pryczkowska, która w imieniu autorek dziękowała wszystkim, którzy pomogli w powstaniu dzieła.

– Teatrë na Kaszëbach òd dôwien dôwna bëłë pòpùlarné i baro skùteczné w ùczbie. Do dzys nas ùczą i bawią wspaniałé dokôzë ks. Bernata Sëchtë, Jana Rómpsczégò, Aleksandra Labùdë i jinszich. Dërch trzeba nóm nowëch dokôzów i méstrów. A kò przedstôwczi baro dobrze ùczą: pò pierszé – naszi rodny mòwë, dali – ùczą grë aktorsczi, dôwają òdwôgã, pòzwòliwają radzëc sobie na binie, a pózni mòże na binowëch wiżawach, ùczą spiewac, rozwijają pamiãc, ùczą historii, bëlny wespółrobòtë z drëdżima. Dzãka wszëtczim, co mają w tim dokôzu jaczikòlwiek dzélëk i – na òstatkù – dzãka w przódk tima, co z pòżëtkã dlô dzecy i młodzëznë bądą z tegò dobroctwa czerpelë. Bòże pòmagôj w dalszi robòce! – podkreślała współautorka dzieła, który uczy języka kaszubskiego w Miszewie oraz w gimnazjum żukowskim. Jest jednocześnie aktywnym członkiem Oddziału ZKP w Baninie i kierownikiem dziecięcego zespołu folklorystycznego „Mùlczi”.

Na promocji zaprezentowano trzy fragmenty przedstawień. Dostarczyły one mnóstwo interesujących treści, a zwłaszcza humoru kaszubskiego. Spotkanie zakończyło się wpisywaniem licznych dedykacji.

Jan Dosz


Opublikowano w: RegionRodnô ZemiaWiadomości
Tagi: , , , , , , , , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarzNajnowsze artykuły

Zmarł Henryk Soja, etnograf i wieloletni kierownik Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach
Mikołaje z Lęborka
II POMORSKI PRZEGLĄD KASZUBSKICH KOLĘD I PASTORAŁEK (on-line)
Pomorze w barwach Unii Europejskiej
Strajki szkolne na Kaszubach w latach 1906-1907.
Ponad 152 mln zł dla Pomorzan zagrożonych wykluczeniem społecznym
Bieg Charytatywny Północny Pomaga dla Hospicjum im. ks. Dutkiewicza
Ósma edycja rajdu pieszego Maczuga Stolema

Najnowsze komentarze