Atrakcyjny dworzec

07 grudnia 2010r. | Drukuj

Dworzec kolejowy w Gdyni będzie jednym z najnowocześniejszych i najładniejszych w kraju. Architekci przedstawili właśnie koncepcję tego obiektu.  Remont będzie kosztował 40 mln zł.

Fot. Studio DZ

Remont dworca PKP w Gdyni, który jest wpisany do rejestru zabytków,  rozpoczął się latem tego roku. Prace potrwają do początku 2012 roku, zaś cała  przebudowa ma kosztować 40 mln zł. Teraz trwa remont posadzek i wymiana kamiennych okładzin w holu dworca. Renowacji poddane zostaną malowidła na ścianach i sufitach – wszystko pod nadzorem konserwatora zabytków. Ponadto na dworcu zostaną zainstalowane ruchome schody, monitoring, powstaną nowe restauracje i bary oraz galeria handlowa. Będzie to jeden z najbardziej reprezentacyjnych dworców kolejowych w Polsce.

Fot. Studio DZ

Ciekawostka jest niedawne odkrycie archeologów. W piwnicach pod holem głównym i kasami biletowymi natrafiono na pozostałości przedwojennego dworca – część schronu przeciwlotniczego, resztki kolumn, które podpierały dach i drzwi pancerne. Architekci chcą, by podziemia te zostały ponownie zaadaptowane i były dodatkową atrakcją dla podróżnych.  Przebudowa dworca jest w dużej mierze finansowana ze środków unijnych.


Opublikowano w: TrójmiastoWiadomości
Tagi: , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: re[email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także