Amerykanie znów w Redzikowie. Jednak stworzą bazę?

28 listopada 2012r. | Drukuj

Tajemnicza wizyta pracowników Amerykańskiej Agencji Obrony Antyrakietowej w Redzikowie. Nieoficjalnie wiadomo, że kilkunastu inżynierów i naukowców przez dwa dni będzie dokładnie oglądać podsłupskie lotnisko i jednostkę wojskową. Inwentaryzacja ma pomóc Amerykanom w przygotowaniu  budowy bazy.

fot. GK

Do Redzikowa przyjechało 11 inżynierów i naukowców Agencji Obrony Antyrakietowej i dowództwa Marynarki Wojennej USA. Nieoficjalnie wiadomo, że specjaliści mają nie tylko dokładnie zinwentaryzować bazę, ale także przygotować projekt budżetu jej budowy. Mimo, że Amerykanie nie zgodzili się na żadne spotkanie z samorządowcami, wraz z ich przyjazdem odżyły nadzieje na szybkie zagospodarowanie dawnej jednostki i lotniska.

– Najważniejsze, aby baza w Redzikowie była jak najszybciej użytkowana. Nie dziwię się oburzeniu mieszkańców gminy i miasta Słupsk, którzy stracili cywilne lotnisko, miejsca pracy w jednostce, a na dodatek nie otrzymali nic w zamian – mówi Marek Biernacki, wiceprzewodniczący sejmiku województwa pomorskiego. – Mam nadzieję, że baza wpłynie na ożywienie gospodarcze regionu, a także zmobilizuje rząd do wypełnienia wszystkich zobowiązań wobec samorządu, które miały być rekompensatą za tarczę – dodaje.

Wizyta amerykanów nie tylko ożywiła dyskusję na temat bazy wśród samorządowców, ale także ponownie podzieliła mieszkańców gminy Słupsk.

– Myślę, że baza przyniesie regionowi sporo korzyści. Mam nadzieję, że amerykańscy żołnierze przyjadą tu ze swoimi rodzinami i będą robić zakupy u nas w mieście – mówi nam anonimowo jeden z mieszkańców. – Jestem za podnoszeniem obronności naszego kraju i budową tego typu bazy. Myślę jednak, że Redzikowo nie jest najlepszym miejscem na militarną inwestycję – dodaje inny. Jak przekonuje, baza będzie zaledwie 3 kilometry od samego centrum Słupska. Lepszą lokalizacją byłby poligon w Wicku czy Drawsku Pomorskim.

Zgodnie z planem budowa amerykańskiej bazy w Redzikowie rozpocznie się w 2016 roku. Lądowa baza antyrakietowa do zwalczania pocisków balistycznych ma być gotowa w 2018 roku.


Opublikowano w: Praca i biznesSłupskWiadomości
Tagi: , , , , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarzNajnowsze artykuły

Zmarł Henryk Soja, etnograf i wieloletni kierownik Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach
Mikołaje z Lęborka
II POMORSKI PRZEGLĄD KASZUBSKICH KOLĘD I PASTORAŁEK (on-line)
Pomorze w barwach Unii Europejskiej
Strajki szkolne na Kaszubach w latach 1906-1907.
Ponad 152 mln zł dla Pomorzan zagrożonych wykluczeniem społecznym
Bieg Charytatywny Północny Pomaga dla Hospicjum im. ks. Dutkiewicza
Ósma edycja rajdu pieszego Maczuga Stolema

Najnowsze komentarze