Straszny dwór w Gdańsku Oliwie [ZDJĘCIA]

22 listopada 2012r. | Drukuj

Choć nazwa może kojarzyć się z operą Stanisława Moniuszki, ta niewiele ze sztuką ma wspólnego. Niegdyś letni pałac najzamożniejszych mieszkańców Oliwy, dziś zdewastowany budynek z powybijanymi szybami i wyrwanymi futrynami.

fot. Wiktor Walecki

IV Dwór to jeden z zabytkowych posiadłości przy ulicy Polanki 119-121 w Oliwie. Powstał, jak pozostałe dwory wzdłuż tego traktu, w pierwszej połowie XVII wieku. Wzmianka o nim według różnych źródeł pochodzi już z 1626 lub 1632 r. Pierwszym właścicielem dworu był Jan Morgenroth. Początkowo dwór był drewniany. Dopiero w XVIII wieku stał się budowlą murowaną. W 1741 r. posiadłość przeszła w ręce burmistrza Gdańska Karola Groddecka. Od 1909 r. we dworze mieścił się Okręgowy Zakład Ubezpieczeń dla Prus Wschodnich, następnie – w czasie II wojny światowej – szkoła dla dziewcząt. W roku 1945 urządzono tu szpital dziecięcy, który pełnił następnie funkcję sanatorium przeciwgruźliczego i hotelu dla pielęgniarek.

Szansą na uratowanie obiektu jest jego remont. Plany zagospodarowania budynku są wspaniałe – mieściłby się w nim oddział rehabilitacji dla dzieci – niestety jest to koszt około 10 milionów złotych.

Zdewastowany budynek od lat przyciąga poszukiwaczy przygód, złomiarzy i miłośników historii Gdańska. Coraz częściej staje się też plenerem artystycznym dla fotografów. Zdjęcia wykonane przez uczniów Gimnazjum nr 2 im. Jana Heweliusza w Gdańsku, mają przemówić do osób, którym bliski jest los gdańskich zabytków.

Galeria

fot. Wikimedia / Wiktor Walecki


Tagi: , , , , , , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarzNajnowsze artykuły

Zmarł Henryk Soja, etnograf i wieloletni kierownik Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach
Mikołaje z Lęborka
II POMORSKI PRZEGLĄD KASZUBSKICH KOLĘD I PASTORAŁEK (on-line)
Pomorze w barwach Unii Europejskiej
Strajki szkolne na Kaszubach w latach 1906-1907.
Ponad 152 mln zł dla Pomorzan zagrożonych wykluczeniem społecznym
Bieg Charytatywny Północny Pomaga dla Hospicjum im. ks. Dutkiewicza
Ósma edycja rajdu pieszego Maczuga Stolema

Najnowsze komentarze