Alojzy Budzisz. XI Konferencja Kaszuboznawcza w Bytowie

21 listopada 2012r. | Drukuj

„Chto, twòje wòdë nie widzôł, zemia kaszëbskô, tatczëzna mòjich przódków, nie znô cã. Nie znô téż twojã miłą pësznosc a skrómną bùsznosc” – pisał Alojzy Budzisz, kaszubski nauczyciel i pisarz, któremu poświęcona jest XI Konferencja Kaszuboznawcza w Bytowie.

Fot. Muzeum Zachodniokaszubskie w Bytowie

XI Konferencja Kaszuboznawcza odbędzie się w czwartek 22 listopada 2012 r. na zamku w Bytowie. Wydarzenie organizują Muzeum Zachodniokaszubskie w Bytowie, Zakład Antropologii Literatury i Badań Kaszubsko-Pomorskich Akademii Pomorskiej w Słupsku oraz Instytut Kaszubski w Gdańsku. W tym roku sesja poświęcona zostanie pisarzowi kaszubskiemu, Alojzemu Budziszowi i twórcom związanym z „Przyjacielem Ludu Kaszubskiego”.

Program konferencji pt. „Alojzy Budzisz i krąg twórców „Przyjaciela Ludu Kaszubskiego”,

9.30 – otwarcie

9.45 – prof. Daniel Kalinowski (Akademia Pomorska w Słupsku), Materiał literacki w „Przyjacielu Ludu Kaszubskiego” oraz „Bënë ë buten”

10.15 – Roman Drzeżdżon (Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie), Biografie autorów „Przyjaciela Ludu Kaszubskiego”

10.45 – prof. Jerzy Treder (Instytut Kaszubski), Specyfika języka kaszubskiego w prozie A. Budzisza

11.30 – prof.  Adela Kuik-Kalinowska (Akademia Pomorska w Słupsku), Rozumienie ojczyzny w tekstach Alojzego Budzisza

12.00 – dr Tomasz Derlatka (Uniwersytet w Lipsku), O problemie sekwencji deskryptywnych w twórczości prozatorskiej Alojzego Budzisza

12.30 – prof. Jowita Kęcińska-Kaczmarek (Akademia Pomorska w Słupsku), Jan Sas na łamach „Przyjaciela Ludu Kaszubskiego”

Fot. GK: Alojzy Budzisz

 Alojzy Budzisz  (ur. 10  w 1874 w Świecinie, zm. W 1934 w Pucku) był nauczycielem i pisarzem kaszubskim. Pracował w szkołach w Wielkim Donimierzu, Szemudzie i Mrzezinie. Publikował na łamach „Bënë ë buten”, „Przyjaciela Ludu Kaszubskiego”, „Gryfa Kaszubskiego”, „Gryfa” oraz w kalendarzach i publikacjach zbiorowych. Był autorem opowiadań, anegdot, baśni i wierszy pisanych w dialekcie północno-kaszubskim. Jego znane utwory wybrane ukazały się w 1982 r. w zbiorze Zemja Kaszëbskō w opracowaniu Jana Drzeżdżona.

 Alojzy Bùdzysz: “Chto, twòje wòdë nie widzôł, zemia kaszëbskô, tatczëzna mòjich przódków, nie znô cã. Nie znô téż twojã miłą pësznosc a skrómną bùsznosc.”

Ùrodzył sã w Swiecënie 10 czerwińca 1874 r. Béł szkólnym w Wiôldżim Donimiérzu, Szemôłdze i Mrzezënie. Jakò że chòrzôl na cukrzicã ju w 1912 r. szedł na emeriturã. Tedë to zaczął pisac pò kaszëbskù. Òdkrëwcą talãtu A. Bùdzësza bëł etnografa ë jãzëkòznajôrz F. Lorenz. A. Bùdzysz drëkòwôł m.jin. w: “Przyjaciel Ludu Kaszubskiego”, “Gryf”, “Bënë ë Bùten”, “Wiérny Naszińc” ë “Gryf Kaszubski”. Bez krótczi czas bél pò I swiatowi wòjnie szôłtësa w Kôrlëkòwie. Òd 1923 r. mieszkôł w klôsztorze sóstr elżbietanków w Pùckù. Ùmôrł je 23 gòdnika 1934 r. Dzél jegò dokôzów òstôł òpracowóny bez Jana Drzéżdżóna ë wëdóny w 1982 r. w ksążce “Zemia kaszëbskô”.


Opublikowano w: BytówRegionRodnô ZemiaWiadomości
Tagi: , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarz