Alojzy Budzisz. XI Konferencja Kaszuboznawcza w Bytowie

21 listopada 2012r. | Drukuj

„Chto, twòje wòdë nie widzôł, zemia kaszëbskô, tatczëzna mòjich przódków, nie znô cã. Nie znô téż twojã miłą pësznosc a skrómną bùsznosc” – pisał Alojzy Budzisz, kaszubski nauczyciel i pisarz, któremu poświęcona jest XI Konferencja Kaszuboznawcza w Bytowie.

Fot. Muzeum Zachodniokaszubskie w Bytowie

XI Konferencja Kaszuboznawcza odbędzie się w czwartek 22 listopada 2012 r. na zamku w Bytowie. Wydarzenie organizują Muzeum Zachodniokaszubskie w Bytowie, Zakład Antropologii Literatury i Badań Kaszubsko-Pomorskich Akademii Pomorskiej w Słupsku oraz Instytut Kaszubski w Gdańsku. W tym roku sesja poświęcona zostanie pisarzowi kaszubskiemu, Alojzemu Budziszowi i twórcom związanym z „Przyjacielem Ludu Kaszubskiego”.

Program konferencji pt. „Alojzy Budzisz i krąg twórców „Przyjaciela Ludu Kaszubskiego”,

9.30 – otwarcie

9.45 – prof. Daniel Kalinowski (Akademia Pomorska w Słupsku), Materiał literacki w „Przyjacielu Ludu Kaszubskiego” oraz „Bënë ë buten”

10.15 – Roman Drzeżdżon (Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie), Biografie autorów „Przyjaciela Ludu Kaszubskiego”

10.45 – prof. Jerzy Treder (Instytut Kaszubski), Specyfika języka kaszubskiego w prozie A. Budzisza

11.30 – prof.  Adela Kuik-Kalinowska (Akademia Pomorska w Słupsku), Rozumienie ojczyzny w tekstach Alojzego Budzisza

12.00 – dr Tomasz Derlatka (Uniwersytet w Lipsku), O problemie sekwencji deskryptywnych w twórczości prozatorskiej Alojzego Budzisza

12.30 – prof. Jowita Kęcińska-Kaczmarek (Akademia Pomorska w Słupsku), Jan Sas na łamach „Przyjaciela Ludu Kaszubskiego”

Fot. GK: Alojzy Budzisz

 Alojzy Budzisz  (ur. 10  w 1874 w Świecinie, zm. W 1934 w Pucku) był nauczycielem i pisarzem kaszubskim. Pracował w szkołach w Wielkim Donimierzu, Szemudzie i Mrzezinie. Publikował na łamach „Bënë ë buten”, „Przyjaciela Ludu Kaszubskiego”, „Gryfa Kaszubskiego”, „Gryfa” oraz w kalendarzach i publikacjach zbiorowych. Był autorem opowiadań, anegdot, baśni i wierszy pisanych w dialekcie północno-kaszubskim. Jego znane utwory wybrane ukazały się w 1982 r. w zbiorze Zemja Kaszëbskō w opracowaniu Jana Drzeżdżona.

 Alojzy Bùdzysz: “Chto, twòje wòdë nie widzôł, zemia kaszëbskô, tatczëzna mòjich przódków, nie znô cã. Nie znô téż twojã miłą pësznosc a skrómną bùsznosc.”

Ùrodzył sã w Swiecënie 10 czerwińca 1874 r. Béł szkólnym w Wiôldżim Donimiérzu, Szemôłdze i Mrzezënie. Jakò że chòrzôl na cukrzicã ju w 1912 r. szedł na emeriturã. Tedë to zaczął pisac pò kaszëbskù. Òdkrëwcą talãtu A. Bùdzësza bëł etnografa ë jãzëkòznajôrz F. Lorenz. A. Bùdzysz drëkòwôł m.jin. w: “Przyjaciel Ludu Kaszubskiego”, “Gryf”, “Bënë ë Bùten”, “Wiérny Naszińc” ë “Gryf Kaszubski”. Bez krótczi czas bél pò I swiatowi wòjnie szôłtësa w Kôrlëkòwie. Òd 1923 r. mieszkôł w klôsztorze sóstr elżbietanków w Pùckù. Ùmôrł je 23 gòdnika 1934 r. Dzél jegò dokôzów òstôł òpracowóny bez Jana Drzéżdżóna ë wëdóny w 1982 r. w ksążce “Zemia kaszëbskô”.


Opublikowano w: BytówRegionRodnô ZemiaWiadomości
Tagi: , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: redakcja@gazetakaszubska.pl

Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarzNajnowsze artykuły

21 lutego obchodzimy Dzień Języka Ojczystego. Także kaszubskiego
Niemała gratka dla słupskich maturzystów. Targi Edu Day już jutro!
W Powiecie słupskim powstały nowe Punkty Rejestracji Pojazdów
LGD Dorzecze Łeby przedstawia harmonogram konkursów
Na podstawie 17 zdjęć odtworzyli malowidło zniszczone przez hitlerowców. „Niebo polskie” wraca na swoje miejsce
Pierwszy jubileusz Warsztatów Terapii Zajęciowej w Sycewicach
Orzeczenie w sprawie OMT poznamy 27 lutego
Konferencja o różnorodności językowej w Senacie RP

Najnowsze komentarze