Tak zaczyna się każdy dzień w Gdyni-Orłowie

20 listopada 2012r. | Drukuj

Dwie małe łodzie rybackie płyną w kierunku przystani w Orłowie. Z daleka słychać głosy rybaków, którzy chwalą się połowem. Na brzegu grupka gapiów czeka na świeżą rybę. Jest siódma rano. Tak zaczyna się dzień w Orłowie…

Fot. GK

Jest wtorek 20 listopada, parę minut po siódmej rano. Morze, plaża, molo, łodzie rybackie i malowniczy, porośnięty lasem nadmorski klif – tak właśnie o każdej porze roku wygląda gdyńskie Orłowo. Rybacy rozładowują skrzynie z obfitym połowem. Złowili dorsze, łososie i flądry, choć często mają też śledzie i słodkowodne okonie.

– Przede wszystkim  można tu codziennie kupić świeżą rybę prosto z burty i wypić kawę w na wydmie z widokiem na Hel – mówi Adam, który codziennie spaceruje z psem po orłowskiej plaży. – Mamy drugą połowę listopada, jest szaro i zimno, ale tu zawsze jest pięknie – dodaje.

Dziś o świcie  można w rybach przebierać, bo kupujących jest tylko garstka. Ale wielu spóźnialskich i tak odejdzie z kwitkiem, bo około dziesiątej wszystkie ryby są już sprzedane. Latem, gdy goszczą tu turyści, po ryby ustawiają się długie kolejki, a ryb zawsze jest za mało.

Gdy jednak nie ma tłoku, rybacy chętnie rozmawiają z porannymi gośćmi. Ba – nawet wyfiletują rybę za pięć złotych. Za tyle samo można kupić siatkę śledzi lub kilka fląder. Za cztery dorsze trzeba już jednak zapłacić 20-30 złotych, a za całego łososia 50-80 złotych.

Za świeżą rybę warto jednak zapłacić każdą cenę. – Gdy mam wolny dzień, zawsze rano kupuję rybę. Potem patroszę i od razu smażę na śniadanie – mówi pan Adam. – I nie ważne, że trochę nabrudzę, a w całym domu od rana pachnie smażoną rybą. Taka świeża rybka to prawdziwy rarytas. Tego smaku nie da się niczym zastąpić – dodaje orłowianin.

Galeria


Tagi: , , , , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu: 3 (dodaj własny »):
  1. adler pisze:

    Za to właśnie kochamy Orłowo…

  2. warszawiak pisze:

    A Cebula jeszcze łowi? Jak tam pięknie u was. Pozdrowienia z wawy!

  3. Tomek pisze:

    Witam jestem rybakiem z orlowa i po raz kolejny znajduje artykul gdzie ktos wypisuje ze po 10 juz nie mozna kupic ryby w orlowie a przynajmniej jedna lodz wraca do brzegu kolo poludnia i smialo w tych godzinach mozna przyjsc po rybke, pozdrawiam

Dodaj komentarz