NIE dla czadu – kampania edukacyjna Straży Pożarnej

14 listopada 2012r. | Drukuj

Komenda Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Lęborku włączyła się do ogólnopolskiej kampanii społeczno-edukacyjnej „NIE dla czadu”. Ma ona na celu uświadomienie mieszkańców o niebezpieczeństwie, jakie niesie za sobą tlenek węgla. 

fot. archiwum

W sezonie zimowym bardzo często dochodzi do zatruć tlenkiem węgla. Jest on potocznie nazywany „cichym zabójcą”. Nie bez powodu. Czad jest bezwonny, bezbarwny i silnie trujący. Przez to wdychające go osoby nie zdają sobie sprawy z tego, że ich zdrowie i życie jest bardzo zagrożone.

Czad powstaje  przy braku odpowiedniej wentylacji, szczelnie zamkniętych oknach i drzwiach (brak mikrowentylacji), uszkodzonym lub zatkanym kominie, niewłaściwym montażu podgrzewacza, niewłaściwym wentylowaniu kominków na gaz i drewno oraz niedrożnej kratce wentylacyjnej, a także używaniu urządzeń i pojazdów napędzanych benzyną w zamkniętych pomieszczeniach.

Zatrucie czadem daje szereg objawów. Są to m.in. bóle i zawroty głowy, nudności, omdlenia, duszność, utrata przytomności, senność oraz problemy ze wzrokiem i słuchem. Wysokie stężenie tlenku węgla może zabić już po kilku wdechach.

Pierwszym krokiem, jaki należy poczynić, jeśli osoba skarży się na któreś z tych dolegliwości, to otworzenie okna, aby jak najszybciej wpuścić do pomieszczenia świeże powietrze. Oczywiście należy wezwać pogotowie, a jeśli osoba jest już nieprzytomna trzeba wykonać resuscytację.

W mieście kolportowane są ulotki wydane przez Komendę Główną Państwowej Straży Pożarnej, zawierające informacje dot. bezpiecznego użytkowania urządzeń mogących powodować wydzielanie się tlenku węgla oraz przestrzegania podstawowych zasad bezpieczeństwa.


Opublikowano w: LęborkWiadomości
Tagi: , , , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarzNajnowsze artykuły

Zmarł Henryk Soja, etnograf i wieloletni kierownik Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach
Mikołaje z Lęborka
II POMORSKI PRZEGLĄD KASZUBSKICH KOLĘD I PASTORAŁEK (on-line)
Pomorze w barwach Unii Europejskiej
Strajki szkolne na Kaszubach w latach 1906-1907.
Ponad 152 mln zł dla Pomorzan zagrożonych wykluczeniem społecznym
Bieg Charytatywny Północny Pomaga dla Hospicjum im. ks. Dutkiewicza
Ósma edycja rajdu pieszego Maczuga Stolema

Najnowsze komentarze