Trwa Oktoberfest

24 września 2010r. | Drukuj

Oktoberfest w Monachium, czyli  niemieckie dożynki chmielowe w stolicy Bawarii, Niemcy obchodzą  już od 200 lat!

Oktoberfest odbywa się od 1810 roku na przełomie września i października i jest jednym z największych na świecie festynów ludowych. W ostatnich latach przeciętna liczba odwiedzających wynosiła sześć milionów. W trakcie trwającego dwa tygodnie festynu, goście wypiją około pięciu milionów litrów piwa, sprzedawanego tradycyjnie w litrowych kuflach tzw. Mass.

W Tym roku festyn potrwa do 3.10, czyli zgodnie z tradycją – do końca pierwszej niedzieli października. Pierwotnym celem Oktoberfestu było zużycie piwa z mijającego sezonu browarskiego, zanim rozpoczęto warzyć nowe. Ponieważ Bawarskie Prawo Czystości z 1539 roku zezwalało na warzenie piwa tylko od 29 września do 23 kwietnia, tego typu festyny przypadały właśnie na przełom września i października.

Początkowo tereny, na których odbywał się festyn, położone były poza murami miasta i w dniu rozpoczęcia gospodarze i wystawcy udawali się tam w uroczystym pochodzie. Obecnie tradycyjny pochód prowadzi Münchner Kindl  – herbowa figura Monachium – dziewczyna w czarnym habicie franciszkańskim z kuflem w dłoni, która idzie wraz z burmistrzem Monachium.

W pochodzie nadal uczestniczą gospodarze, a wraz z nimi uroczyście przystrojone wozy browarów i kapele muzyczne, które będą grać w halach i namiotach piwnych. Po wjeździe pochodu, zawsze w południe, w hali Schottenhamel, burmistrz Monachium odszpuntowuje pierwszą beczkę. Co roku widzowie (trwają transmisje telewizyjne) oczekują  z napięciem, ile uderzeń będzie potrzebnych zanim popłynie piwo. Christianowi Ude,  obecnemu burmistrzowi (od 1993 r.), udało się to w latach 2005, 2008 i 2009 za dwoma uderzeniami. Jeden z jego poprzedników potrzebował w 1950 roku… dziewiętnastu uderzeń.

Pierwszy kufel z piwem otrzymuje tradycyjnie premier Bawarii – obecnie Horst Seehofer. Monachijskie browary przygotowują na Oktoberfest specjalne piwo, mocniejsze niż zwykle (6-7% alkoholu). Tradycyjny litrowy kufel piwa kosztuje w tym roku prawie 9 euro. Po raz pierwszy w historii festynu w namiotach obowiązuje zakaz palenia. W 200-letniej historii Oktoberfestu impreza nie odbyła się 24 razy – zawsze z ważnej przyczyny, m.in. z powodu wojny napoleońskiej, epidemii cholery, wielkiej inflacji i w czasie II wojny światowej.

Od kilkunastu lat w wielu krajach organizuje się podobne imprezy, próbujące naśladować tę niemiecką.


Opublikowano w: Publicystyka
Tagi:

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarz