To miejsce trzeba odwiedzić

12 listopada 2012r. | Drukuj

Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie w dniach 10-11 listopada organizowało we wsi Swołowo Święto Gęsi. Impreza cieszyła się dużym zainteresowaniem mieszkańców naszego regionu – komentuje Ewa Horanin.

fot. Ewa Horanin

Pracownicy Muzeum Pomorza Środkowego przygotowali w skansenie wiele atrakcji. Przede wszystkim na stoiskach królowała gęś w różnej postaci. Był smalec z gęsi, pasztet, wątróbki, bigos na gęsinie oraz wyborna zupa z dyni oczywiście na gęsinie. Nie zabrakło ciast domowego wypieku, nalewek, miodu, różnego rodzaju chleba, jabłek spadziowych z wiejskich gospodarstw.

Można było nie tylko zakosztować gęsiny, ale również obejrzeć zagrodę Alberta, z „dobytkiem gospodarskim” gdzie na podwórku królowały kury, w zagrodach kozy, kaczki. Młodsi uczestnicy tego wydarzenia mogli zobaczyć maszyny rolnicze, stodołę pełna pachnącego siana i nauczyć się sztuki robienia zabawek z zapomnianej a jakże wdzięcznej karbowanej bibuły. Duża popularnością cieszył się też warsztat tkacki. Pogoda dopisała, tak więc grono uczestników powiększało się z godziny na godzinę. Gwiazdą spotkania był Rudi Szubert, który co rusz przemykał od stoiska do stoiska.

Skansen jest wyjątkowo piękny i bardzo zadbany, widać, że gospodarze – Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku, bardzo dbają o budynki i obejścia . Dużo jest nowo postawionych domów, które służą za budynki pracy twórczej. Wyznam szczerze, że trochę ja i moi przyjaciele byliśmy zawstydzeni, że tak blisko mieszkając odwiedziliśmy to urocze miejsce po raz pierwszy. Nie tylko w skansenie, ale i na wsi widać tradycję, stoją tam domy w „kratkę”, bo przecież jest to kraina w kratkę!

Polecam to miejsce wszystkim, rodzicom z dziećmi i namawiam nauczycieli, aby swoje dzieci przywieźli właśnie tu do Swołowa. Warto! I jeszcze jedno, fajnie gdy na nasze stoły znowu wraca gęsina, jest to mięso zdrowe i smaczne, jak powiadają wtajemniczeni nie zawierające tego niedobrego cholesterolu. Gęsi były przecież nieodzownym elementem każdej pomorskiej wsi, żywiły od pokoleń wiele rodzin.

Ewa Horanin

Więcej na temat Muzeum

Galeria

fot. Ewa Horanin


Tagi: , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarzNajnowsze artykuły

Zmarł Henryk Soja, etnograf i wieloletni kierownik Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach
Mikołaje z Lęborka
II POMORSKI PRZEGLĄD KASZUBSKICH KOLĘD I PASTORAŁEK (on-line)
Pomorze w barwach Unii Europejskiej
Strajki szkolne na Kaszubach w latach 1906-1907.
Ponad 152 mln zł dla Pomorzan zagrożonych wykluczeniem społecznym
Bieg Charytatywny Północny Pomaga dla Hospicjum im. ks. Dutkiewicza
Ósma edycja rajdu pieszego Maczuga Stolema

Najnowsze komentarze