Z Gdańska polecimy do Dubrownika, Splitu, Zadaru i Rijeki

30 listopada 2012r. | Drukuj

Malowniczy Dubrownik, słoneczna Rijeka z lotniskiem na wyspie Krk oraz Split i Zadar w Dalmacji – to cele wypraw turystycznych, do których od długiego weekendu majowego będzie można polecieć z gdańskiego lotniska. Od dziś sprzedaż biletów.

Fot. GK: Vrsar na półwyspie Istria

Ostatnio pisaliśmy o trzech regionach chorwackich, do których polecimy z Gdańska w 2013 r. Okazuje się, że będziemy mogli polecieć do czterech miast. W tym roku mieliśmy loty do Zadaru w Dalmacji, a od maja polecimy także do Splitu, Dubrownika i Rijeki. Loty odbywać się będą raz w tygodniu – w soboty. Pierwsze rejsy już  w długi weekend majowy. Wszystkie obsługuje połączenia obsługuje Eurolot, a bilety, które można nabywać od dziś (30 listopada), mają kosztować od 269 zł .

Fot. GK: Vrsar na półwyspie Istria

Uruchomienie nowych połączeń z Chorwacją to dowód na popularność tego kraju wśród mieszkańców Pomorza i Kaszub. Tegoroczne połączenie Eurolotu do Zadaru cieszyło się ogromną popularnością. Polska jest na 6. miejscu pod względem liczby turystów odwiedzających Chorwację. W 2011 roku blisko 35 tys. polskich żeglarzy czarterowało w tym kraju jachty. Według danych Ośrodka Informacji Turystycznej Republiki Chorwacji, 85 proc. wypoczywających to turyści indywidualni, którzy sami organizują wyjazdy.

W 2013 r. do chorwackich miast latać będą z Gdańska 78 miejscowe samoloty Bombardier Q400, a lot trwał będzie niespełna dwie godziny. Połączenia zaplanowano do końca października.

Fot. GK: Trogir w Dalmacji

Chorwacja z Eurolotem:

Rijeka. Lotnisko znajduje się na wyspie Krk – jednej z najpopularniejszych wysp w Chorwacji ze znakomitą bazą turystyczną i słynną blisko 2-kilometrową kamienistą plażą w miejscowości Baska. Z Rijeki promami dostaniemy się na trzy lubiane wyspy: Rab, Cres i Pag. Rab pełna jest plaż, gdzie piasek ma właściwości lecznicze. Nieopodal leży wyspa Cres, znana w całej Europie ze szczepu winorośli – Vrbnicka Zlahtina, a nieco dalej Pag, skąd pochodzi słynny paszkowy ser. Jest to też ulubiona wyspa młodzieży, z wieloma klubami muzycznymi i dyskotekami. Z Rijeki w zaledwie 30 minut dotrzemy na półwysep Istria, gdzie dominują ekskluzywne hotele i pensjonaty, ale i gospodarstwa agroturystyczne przyciągające swoim folklorem i pięknym otoczeniem. Na Istrii koniecznie trzeba odwiedzić Park Narodowy Brijuni, który wypełniają przepiękne zatoczki idealnie wpasowujące się w charakterystyczne dla półwyspu białe skały.

Fot. GK: Rovinj na półwyspie Istria

Zadar. To główny ośrodek turystyczny, gospodarczy i kulturalny w północnej Dalmacji. Miasto kojarzone jest głównie z rzymskimi zabytkami, znakomitą kuchnią i winami. Atrakcją turystyczną są Morskie Organy – kilkudziesięciometrowy pas wybrzeża schodzący ku schodom, we wnętrzu których wywiercono system otworów i osadzono metalowe piszczałki. Adriatyk w tej części Chorwacji to raj dla żeglarzy i miłośników nurkowania. Na północy położony jest Nin z najmniejszą katedrą na świecie, jeszcze dalej na północ wznosi się majestatyczny masyw górski Velebit i Park Narodowy Paklenica.

Split. To duże 200-tysięczne zabytkowe miasto z portem na półwyspie pomiędzy zatoką Kastela i morskim kanałem. Jest stolicą regionu i ekonomicznym oraz naukowym centrum Dalmacji. Także w tej części wybrzeża adriatyckiego jest dobrze rozwinięta turystyka. W nadmorskiej dzielnicy miasta znajdziemy wiele hoteli, plaże i 5 przystani jachtowych. Split ma dużo zabytków, są tu archeologiczne, etnograficzne, morsko-przyrodnicze i historyczne muzea, galeria Mestrovic i Teatr Narodowy. Jest też zoo i wspaniały park na wzgórzu Marjan (175 m n.p.m.) w zachodniej części półwyspu, z którego rozpościera się wspaniały widok na miasto i na przylegające wyspy.

Dubrownik. Jak napisał znany irlandzki dramaturg i prozaik George Bernard Shaw: „Kto szuka raju na ziemi, niech przyjedzie do Dubrownika”. Wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, często jest tłem wielu filmowych produkcji. Nieopodal znajdują się znane miejscowości wypoczynkowe: Veliki i Mali Zaton. Na północ archipelag Wysp Elafickich i m.in. romantyczna Korcula. Z Dubrownika do Splitu rozciąga się 60 kilometrowa, popularna wśród Polaków Makarska Riwiera.


Tagi: , , , , , , , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarz