Ponad 860 tys. zł dla rumskich organizacji

12 listopada 2012r. | Drukuj

Prywatne osoby wychodzą z inicjatywą aby stworzyć coś dla ogółu nie czerpiąc z tego korzyści finansowych. Takich osób w Rumi jest sporo, tworzą organizacje pozarządowe, które wspiera finansowo Miasto.

Fot. GK MDK w Rumi

W roku 2012 Urząd Miasta w Rumi przeznaczył z budżetu na organizacje pozarządowe ponad 860 tys. złotych. O dofinansowanie złożyło 41 podmiotów, podpisano łącznie 78 umów. Organizacje pozarządowe w odróżnieniu od organów publicznych a podobnie jak biznes są prywatne i powstają z inicjatywy ich założycieli (prywatnych osób), ale w odróżnieniu od biznesu a podobnie jak władze publiczne działają w interesie publicznym a nie prywatnym. Wychodzą ze swoją ofertą do osób w każdym przedziale wiekowym i odmiennymi zainteresowaniami. W tym roku aby lepiej przybliżyć mieszkańcom działalność organizacji zorganizowano po raz pierwszy targi, które mają być kontynuowane w latach kolejnych.

W Rumi działa między innymi Stowarzyszenie Włóczykij, które organizuje od paru lat rajdy nocne dla młodzieży i rajdy z cyklu „Świat bajek” dla tych najmłodszych. Ponadto działają liczne organizacje sportowe, tanecznych. Na terenie miasta działa Rumski Uniwersytet Trzeciego Wieku, który swoją ofertę kieruje do osób starszych, w dalszym ciągu aktywnych, chcących poszerzać swoją wiedzę i umiejętności. Prężnie działa Stowarzyszenie Amazonki wspierając kobiety z rakiem piersi. Program kulturalny Domu Kultury w Janowie też ma już sporą grupę miłośników. Można uczestniczyć w koncertach czy spotkaniach literackich z mniej lub bardziej znanymi osobami.

To tylko kilka z wielu możliwości jakie dają mieszkańcom organizacje. UM Rumi co roku dofinansowuje organizacje, które zgłoszą swój wniosek. – Spełnienie kryteriów starając się o dofinansowanie nie jest ciężkie, jedyny zauważalny problem jest w kwestii nie dopatrzenia formalnych wymogów – mówi Grażyna Bratnikow kierownik referatu Referat Kultury i Sportu. Wszystkie złożone wnioski są rzetelnie i wnikliwie oceniane. Dla komisji odpowiedzialnej za przyznanie środków finansowych miesiąc styczeń jest miesiącem pełnym pracy, bo właśnie wtedy często po godzinach zapadają decyzje komu i ile przyznać środków. Rozstrzyganie trwa cały styczeń, jak trzeba to i dłużej – mówi zastępca burmistrza Marcin Fuchs.

– Po raz pierwszy w roku 2012 organizacje mają możliwość zaprezentowania się przed komisją, co prawda nie daje to dodatkowych punktów, ale dzięki temu łatwiej jest wyobrazić sobie działanie danej organizacji i jej cele przy ocenie – dodaje Fuchs. Planuje się wprowadzenie dwóch nowych obszarów, w których swoją ofertę mogą zgłaszać organizacje. Z zakresu wspierania rodziny w formie świetlicy, byłaby to tzw. placówka wsparcia dziennego oraz z zakresu ekologii, ochrony zwierząt i dziedzictwa narodowego.


Tagi: , , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarzNajnowsze artykuły

Zmarł Henryk Soja, etnograf i wieloletni kierownik Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach
Mikołaje z Lęborka
II POMORSKI PRZEGLĄD KASZUBSKICH KOLĘD I PASTORAŁEK (on-line)
Pomorze w barwach Unii Europejskiej
Strajki szkolne na Kaszubach w latach 1906-1907.
Ponad 152 mln zł dla Pomorzan zagrożonych wykluczeniem społecznym
Bieg Charytatywny Północny Pomaga dla Hospicjum im. ks. Dutkiewicza
Ósma edycja rajdu pieszego Maczuga Stolema

Najnowsze komentarze