Wspominamy osoby związane z regionem

01 listopada 2012r. | Drukuj

Wielu już znanych z Pomorza odeszło na wieki pozostawiając po sobie wspomnienia i dorobek swojego życia. „Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią im się płaci” – Wisława Szymborska

Osoby związane z Pomorzem

25 kwietnia 2012 r. zmarł Pierwszy Biskup Pelpliński ks. prof. Jan Bernard Szlaga. Miał 72 lata. Ksiądz Biskup Prof. Dr hab. Jan Bernard Szlaga był gdynianinem z urodzenia. W tym mieście przyszedł na świat 24 maja 1940. W gdyńskiej parafii, w Kacku, przyjął chrzest, w Gdyni uczęszczał do szkoły podstawowej. Kontynuował naukę w Collegium Leoninum w Wejherowie, oraz w Collegium Marianum w Pelplinie. Mówił o sobie, że na zawsze pozostał gdynianinem „z krwi i kości”. Ks. Szlaga był autorem setek publikacji, książek, artykułów, felietonów, opracowań encyklopedycznych. Znany i lubiany w regionie, dał się poznać jako duchowy przywódca Diecezji oraz intelektualista.

fot. archiwum

Zdzisław Daczkowski zmarł 12 lutego 2012 roku, po ciężkiej chorobie serca. Był wieloletnim konserwatorem zabytków, architektem i znawcą historii Pomorza.  Kierował Wojewódzkim Urzędem Ochrony Zabytków w Słupsku od roku 1976. Zdzisław Daczkowski był też autorem wielu opracowań dotyczących zabytków, historii i architektury byłego województwa słupskiego. Dzięki niemu świetność odzyskały zamki w Bytowie i Człuchowie. W latach 80 uczestniczył w otwarciu słynnego grobu i sarkofagów Grafitów – książęcej rodziny de Croy w Słupsku. Przyczynił się do uratowania wielu zabytkowych kościołów w regionie słupskim.

fot. archiwum

6 lutego b.r. w Ustce zmarł Marian Majkowski, znany kaszubski pisarz. Był wieloletnim działaczem i przewodniczącym Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Słupsku i Ustce. Pochodził ze Skrzeszewa koło Sierakowic. Był m.in. autorem książki „Na kaszubskich pustkach”. Pierwszy tom ukazał się w 2000 roku. Dwa lata później wyszedł drugi tom „Z pustek w świat”. Trzeci tom – „Na skraju Pomorza” ujrzał światło dzienne w 2006 roku. Marian Majkowski pisał opowiadania i powieści. Debiutancki tekst „W lagrze” ukazał się w Pomeranii w 1979 r. Zmarł w wieku 85 lat.

fot. archiwum

Warto wspomnieć w tym miejscu o krakowiance, która za swoją twórczość w 1996 roku uhonorowana została literacką nagrodą Nobla. 1 lutego 2012 r po długiej i ciężkiej chorobie, zmarła w swoim domu w Krakowie Wisława Szymborska. Miała 89 lat. To była ogromna strata dla polskiej literatury pięknej. Już za życia uznawana była za klasyka polskiej poezji. Jej wiersze znajdują się w każdym podręczniku szkolnym. W 2011 Prezydent Bronisław Komorowski odznaczył poetkę najwyższym polskim odznaczeniem – Orderem Orła Białego.

fot. PAP Jacek Bednarczyk

W wieku 66 lat, 21 stycznia 2012 r. zmarła w jednym z warszawskich szpitali zmarła Irena Jarocka. Piosenkarka śpiewała między innymi „Motylem jestem”, „Odpływają kawiarenki”, „Wymyśliłam Cię”. Młodzieńcze lata spędziła w Gdańsku. W szkole podstawowej przystąpiła do chóru przy katedrze oliwskiej. Skończyła Państwową Wyższą Szkołę Muzyczną w Gdańsku na wydziale wychowania muzycznego oraz Wydział Biologii Studium Nauczycielskiego także w Gdańsku. W wieku 20 lat debiutowała w gdańskim Klubie Rudy Kot. Wielokrotnie występowała na Międzynarodowym Festiwalu Piosenki w Sopocie. Swoje umiejętności wokalne szkoliła poza granicami kraju w Paryżu. W wieku 44 lat wyjechała na stałe do Stanów Zjednoczonych. Po siedemnastu latach wróciła do Polski.

fot. archiwum

Zygmunt Miotk był człowiekiem o wielkich zasługach dla rozwoju ruchu regionalnego Kaszub. Od 1981 do 2000 roku piastował funkcję kierownika Kaszubskiego Zespołu Pieśni i Tańca „Sierakowice”. W tym czasie zespół zdobywał największe laury. Stał się twórcą jednej z czołowych grup muzycznych i tanecznych regionu. Po ciężkiej chorobie zmarł 19 stycznia 2011 roku – miał 61 lat.

fot. archiwum

Wybitny polski aktor Krzysztof Kolberger urodził się 13 sierpnia 1950 r. w Gdańsku. Tu także uczęszczał do liceum. W 1972 r. ukończył studia na Wydziale Aktorskim PWST w Warszawie. Wykreował wiele ważnych ról w filmach, na scenach teatrów i w spektaklach Teatru Telewizji. Krzysztof Kolberger najbardziej pamiętany jest z ról w „Dziadach” i „Weselu”, odczytał też testament Jana Pawła II w czasie żałoby po śmierci papieża, co uznał za jedno ze swoich najważniejszych zadań aktorskich. Zmarł 7 stycznia 2011 roku po długiej walce z nowotworem.

fot. archiwum

Pozostawił po sobie setki artykułów i wiele książek. Był redaktorem naczelnym miesięcznika „Pomerania”. Wraz z żoną prowadził Oficynę Wydawniczą CZEC, która  wniosła spory wkład w propagowanie kultury pomorsko – kaszubskiej. Za działalność wydawniczą i kulturotwórczą oboje zostali wyróżnieni Nagrodą Kulturalną miasta Gdańska. Wojciech Kiedrowski  był inżynierem budownictwa – między innymi budował gdańską Zaspę. W 2007 roku przyjaciele wydali z okazji Jego siedemdziesiątych urodzin książkę pt. „Lew-Stolem-Budziciel”. Wojciech Lew Kiedrowski mieszkał w Kartuzach, a wywodził się z zacnego kaszubskiego rodu. Zmarł w wieku 75 lat 18 kwietnia 2011 roku.

fot. archiwum

Jerzy Izdebski, słupski muzyk, dziennikarz i bojownik o prawa biednych i bezrobotnych. Po ciężkiej chorobie zmarł w hospicjum w Londynie. Jerzy Izdebski wiele lat spędził w  Wielkiej Brytanii. Zasłynął jako dziennikarz Radia City, na antenie którego prowadził audycję Jerzy Izdebski Show. Mieszkańcy Ziemi Słupskiej dzwonili do niego z interwencjami i „donosami”. Praca dziennikarska przekształciła się potem w działalność społeczną i polityczną. Izdebski atakował lewicowe władze Słupska, doprowadzając m.in. do dymisji wiceprezydenta Andrzeja Gazickiego.  Po jednej z manifestacji przed słupskim ratuszem z założoną przez niego Polską Partią Biednych, został oskarżony o znieważenie głowy państwa – prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego.  Izdebski uciekła przed odpowiedzialnością za granicę. Przed ponownym wyjazdem do Anglii mieszkał w Wytownie koło Ustki, gdzie bez powodzenia próbował odrestaurować zabytkowy pałac. Zmarł 4 grudnia 2010 roku.

fot. 123people.at

Wybitny Kaszuba – historyk, profesor Gerard Labuda, były rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Miał 94 lata, gdy zmarł 1 października 2010 roku. Gerard Labuda urodził się w roku 1916 w Nowej Hucie koło Kartuz. W 1936 r. rozpoczął studia historyczne na Uniwersytecie Poznańskim. Już jako student pisał rozprawy historyczne. W 1934 roku, na tajnym Uniwersytecie Ziem Zachodnich w Warszawie, otrzymał tytuł magistra na˙podstawie wydanej w 1937 r. pracy „Polska i krzyżacka misja w Prusach”. Profesor Uniwersytetu Poznańskiego od 1950 r.

W jego dorobku naukowym jest ponad 1600 prac, w tym liczne artykuły i prace zbiorowe. Był autorem m.in. „Studiów nad początkami państwa polskiego”, „Słowiańszczyzny pierwotnej”, „Polskiej granicy zachodniej. Tysiąc lat dziejów politycznych” oraz „Historii Kaszubów w dziejach Pomorza”. Profesor Labuda był członkiem Polskiej Akademii Umiejętności oraz Polskiej Akademii Nauk, a także licznych towarzystw naukowych na całym świecie.

fot archiwum

 


Opublikowano w: Wiadomości
Tagi: , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarzNajnowsze artykuły

Zmarł Henryk Soja, etnograf i wieloletni kierownik Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach
Mikołaje z Lęborka
II POMORSKI PRZEGLĄD KASZUBSKICH KOLĘD I PASTORAŁEK (on-line)
Pomorze w barwach Unii Europejskiej
Strajki szkolne na Kaszubach w latach 1906-1907.
Ponad 152 mln zł dla Pomorzan zagrożonych wykluczeniem społecznym
Bieg Charytatywny Północny Pomaga dla Hospicjum im. ks. Dutkiewicza
Ósma edycja rajdu pieszego Maczuga Stolema

Najnowsze komentarze