Nowe kolumbarium na słupskim cmentarzu

31 października 2012r. | Drukuj

Na cmentarzu komunalnym w Słupsku powstało nowe kolumbarium, czyli miejsce, w którym przechowywane są urny z prochami zmarłych. Inwestycja kosztowała miasto ponad sześćset tysięcy złotych.

fot. UM Słupsk

Na starym cmentarzu komunalnym, który znajduje się w centrum Słupska, jest ponad 30 tysięcy pochówków. Na nowe groby od dawna brakuje miejsca. Dyrekcja cmentarza zdecydowała więc o budowie nowego kolumbarium, które pomieści blisko tysiąc urn.

Choć jeszcze niedawno na kremację bliskich decydowało się niewiele osób, dziś to coraz bardziej powszechna forma pochówku. Wykupienie jednej niszy kosztuje pięć tysięcy złotych. Suma wydaje się duża, jedna nisza zastępuje trzy tradycyjne nagrobki.

Dzięki kolumbarium udało się nie tylko wykorzystać ostatnie niezagospodarowane miejsca na cmentarzu. Mury kolumbarium są zarazem umocnieniem cmentarnych skarp, które groziły osuwaniem i zapadaniem tradycyjnych nagrobków.

Kolumbarium to typ grobowca, który wymyślili rzymianie w I wieku p.n.e. Niegdyś był przeznaczony dla jednej rodziny, klanu lub grupy wyznawców. W Europie taka forma pochówku jest najbardziej  rozpowszechniona w Hiszpanii i Włoszech.


Opublikowano w: PublicystykaSłupskWiadomości
Tagi: , , , , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarz