fot. nadesłane

W Nowym Karpnie nieopodal Lipusza znajduje się miejsce męczeństwa miejscowej ludności zamordowanej przez hitlerowskich Niemców. Aby uczcić ich pamięć, co roku w lesie przy grobach zbierają się mieszkańcy Lipusza, delegacje, przedstawiciele instytucji.

fot. nadesłane

Jak co roku rozpoczęły się uroczystości upamiętniające te tragiczne wydarzenia z 16 października 1939 roku. Wśród przybyłych gości byli członkowie rodzin ofiar, kombatanci, parlamentarzyści, samorządowcy, przedstawiciele lipuskich organizacji i instytucji oraz licznie zebrani mieszkańcy gminy. Po raz pierwszy w uroczystości uczestniczył Związek Strzelców „ Strzelec” z Chojnic.

Po złożeniu kwiatów odbyła się polowa Msza Święta poświęcona pamięci ofiar, którą celebrował ks. Prałat Jan Ostrowski. Na koniec uroczystości wójt Mirosław Ebertowski wraz z przewodniczącym rady Januszem Wawer podziękowali ks. Prałatowi za kultywowanie pamięci o historii Ziemi Lipuskiej i jej mieszkańców przekazując pamiątkową tabliczkę symbolizująca miejsce mordu w Karpnie.

Aneta Hudzińska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.