VIII Konkurs “Kaszubskie Madonny”

30 października 2012r. | Drukuj

W Starej Hucie w październiku – miesiącu maryjnym – jest bardzo artystycznie i gwarno. Po raz ósmy mała szkoła wraz z Domem Kultury “Kaszubski Dwór” z Kartuz zorganizowała konkurs plastyczno-literacki „Kaszubskie Madonny”. Udział w konkursie polegał na przygotowaniu prac, których tematem jest Matka Boska z Kaszub.

fot. nadesłane

Tym razem w konkursie uczestniczyła rekordowa ilość 21 szkół z powiatu kartuskiego. Komisja konkursowa miała nie lada zadanie, gdyż musiała ocenić około 400 prac dzieci i wybrać te najciekawsze.

Nagrodzonych równorzędnie zostało stu młodych twórców, bo ideą tego projektu nie jest stopniowanie nagród poprzez przyznawanie I, II czy III miejsca, ale jednakowe wyróżnienie najciekawszych dzieł i w ten sposób promowanie twórczego spojrzenia na dziedzictwo kulturowego swojego rejonu oraz uczenie dostrzegania i tworzenia piękna wokół siebie.

Pod koniec października do Starej Huty przybyli wyróżnieni uczniowie ze swoimi nauczycielami. To spotkanie wieńczące konkurs jest zawsze starannie przygotowywane przez Dom Kultury „Kaszubski Dwór” oraz społeczność szkolną ze Starej Huty.

Prace plastyczne prezentowane są na specjalnej wystawie, a prace literackie są wydrukowane w postaci książeczki. Każdy laureat, jego opiekun i szkoła biorąca udział w konkursie otrzymują pamiątkowy dyplom. Laureaci otrzymują nagrody książkowe. Uczniowie ze Starej Huty w części artystycznej spotkania przedstawiają spektakl nawiązujący treścią do tematu konkursu. Ponieważ w tym roku z okazji jubileuszu „Pana Tadeusza” nagrodami rzeczowymi było kaszubskie jego wydanie w tłumaczeniu Stanisława Janke to przedstawienie było inspirowane właśnie „Panem Tadeuszem” i zaczynało się od inwokacji po kaszubsku. Książki w tym roku ufundowało Starostwo Powiatowe w Kartuzach.

Po części oficjalnej gospodynie ze Starej Huty przygotowały dla miłych gości z różnych kartuskich szkół słodki poczęstunek. Ale wszystko co dobre szybko się kończy. Goście odjechali, gwar umilkł. I znów na kolejny finał konkursu „Kaszubskie Madonny” trzeba będzie czekać cały, długi rok.

 Halina Bobrowska – dyrektor szkoły w Starej Hucie

Galeria


Opublikowano w: Rodnô Zemia
Tagi: , , , , , , , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]

Czytaj także

Komentarze do artykułu: 3 (dodaj własny »):
 1. Urszula pisze:

  Konkurs jak zwykle udany, prace dzieci świetne. Widać całą spontanicznośc dziecięcej wrażliwości plastycznej. To doskonały pomysł, że w takiej formie co roku możemy oglądac ‚”dzieła” małych twórców. Życzę powodzenia i dalszych sukcesów!
  Urszula Majer

 2. Barbara pisze:

  Konkurs jest wspaniałym pomysłem na rozwijanie i promowanie dziedzictwa kulturowego już u najmłodszych, a system nagradzania motywuje do dalszej pracy. Aż miło czyta się o takim zainteresowaniu naszą Kaszubską Madonną. Piękny, ludowy wystrój zachęca do udziału w tym wydarzeniu.
  Gratuluję i życzę dalszych sukcesów!
  Barbara Miotke

 3. Sławek i Basia pisze:

  Mała szkoła, duża rzecz.

  I tak trzymać.

Dodaj komentarzNajnowsze artykuły

Ósma edycja rajdu pieszego Maczuga Stolema
Gmina Potęgowo nagrodzona Bursztynem Polskiej Energetyki
Rok Lecha Bądkowskiego. Można przekazać 1 proc. z podatku na rzecz budowy pomnika
Paczka Wsparcia dla 30 rodzin uczniów SP nr 58 w Gdańsku
Florian Ceynowa – „budziciel” Kaszubów
Stan epidemii w Polsce. Lekcje odwołane do Wielkanocy, co jeszcze się zmieni?
„Czas na podwyżki i to znaczące!” – rozmowa z prof. Romanem Drozdem
LĘBORK STOLICĄ KASZUBSKICH KOLĘD I PASTORAŁEK

Najnowsze komentarze