Harpagan w Redzikowie

15 października 2012r. | Drukuj

Już w najbliższy piątek w Redzikowie (powiat słupski) rozpocznie się 44. edycja ekstremalnego rajdu na orientację. Impreza potrwa do niedzieli. 

http://www.ziemia-slupska.pl

Co to jest harpagan? To ekstremalny rajd na orientacje łączący w jednym miejscu i czasie elementy turystyki pieszej, rowerowej, w przeszłości kajakowej i konnej, a w przyszłości jeszcze wielu innych. Każdy startujący otrzymuje mapę z zaznaczonymi punktami kontrolnymi w terenie, na którym znajduje się obsługa rajdu. Musi je odnaleźć w regulaminowym czasie. Drogę pomiędzy tymi punktami uczestnik wyznacza sobie sam.

Z trasy można zejść praktycznie w dowolnym momencie i miejscu oddając kartę startową sędziemu lub innemu uczestnikowi, który dostarczy ja do bazy. Jest to jednak równoznaczne z wycofaniem się z rajdu.

Jak widać pokonanie całej trasy nie jest tu obowiązkowe. Najważniejsze jest zmierzenie się z własnymi słabościami i sprawdzenie granicy swojej wytrzymałości. W Harpaganie nie ma przegranych, natomiast zwycięzcami są wszyscy Ci, którzy zdecydowali się wystartować, niezależnie od długości trasy, jaką pokonali.

Harpagan to impreza z kilkunastoletnią tradycją. Pierwszy raz odbyła się w 1989 roku i wzięło w niej udział jedynie 5 osób. Pierwsze edycje były organizowane dla własnej przyjemności i brało w nich udział po kilkanaście osób kochających wędrówki po Kaszubach. Dzisiaj w rajdzie co roku startuje ponad 500 zawodników.

Harpagan odbywa się dwa razy w roku: wiosną i jesienią. Generalnym celem rajdu jest pokonanie przez uczestnika jednej z pięciu tras:

  • 100 km pieszo w czasie nie dłuższym niż 24 godziny na trasie TP100
  • 50 km pieszo w czasie nie dłuższym niż 12 godziny na trasie TP50
  • 100 km rowerem w czasie nie dłuższym niż 8 godzin na trasie TR100
  • 200 km rowerem w czasie nie dłuższym niż 12 godzin trasie TR200
  • 50 km pieszo i 100 km rowerem w czasie nie dłuższym niż 18 godzin na trasie mieszanej (TM).

Uczestnicy, którzy ukończą jedną z tras TP100, TR200 lub TM zdobywając wszystkie punkty w regulaminowym czasie otrzymują Certyfikat HARPAGANA. Choć nie ma tu zwycięzców, fakt ukończenia rajdu nobilituje w środowiskach turystycznych i survivalowych.

Więcej informacji na stronie www.harpagan.pl

 


Opublikowano w: Rekreacja i sportSłupsk
Tagi: , , , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarz