Filmy i „Dzecynny czas” w kaszubskim kręgu

09 października 2012r. | Drukuj

II Festiwal Filmów Kaszubskich, który odbywał się w lipcu i sierpniu br. w Miszewku, wciąż żyje w aktywności jego uczestników. Pofestiwalowe refleksje zagościły na pierwszym po letniej przerwie spotkaniu w ramach „Remusowego Kręgu”. Myśl tę podjął Brunon Cirocki, który był uczestnikiem wszystkich ośmiu seansów filmowych.

fot. nadesłane / Na spotkaniu było 40 osób. Pryczkowski w środku, obo (z wnuczkiem na ręku) Brunon Cirocki, z drugiej strony radny powiatowy Andrzej Klasa. Z lewej stoi Gabriela Joskowska – prezes O/ZKP w Chmielnie.

– To była znakomita idea. Cieszę się, że tez spotkania odbywały się w czwartki, podobnie jak naszego „Remusowego Kręgu”. Muszę pochwalić organizatorów festiwalu, że frekwencja była rewelacyjna – podkreślał organizator spotkań w Borzestowie.

Na spotkanie zaprosił Eugeniusza Pryczkowskiego – szefa Komitetu Organizacyjnego Festiwalu, który przybliżył główne idee imprezy. Wyjaśnił, że Kaszubi mają już dość pokaźną filmotekę. Najwięcej filmów powstało w ostatnich dwudziestu latach, ale są także ciekawe obrazy nawet sprzed półwiecza. Jeden z takich przykładów zaprezentował licznie zebranym uczestnikom kręgu. Jest to bardzo ciekawy film dokumentalny pod tytułem „Na Kaszubach”, w którym między innymi utrwalone są takie postaci jak hafciarki Zofia i Jadwiga Ptachówny, pisarz Augustyn Necel, rzeźbiarz Apolinary Pastwa, czy rogarz z Mirachowa Franciszek Meyer. Pryczkowski pokazał też fragment nowego filmu „Od Pani Swarzewskiej do Lewoczy” o historii sanktuarium i pielgrzymowania Kaszubów na Jasną Górę. Tegoroczny festiwal był też szeroko relacjonowany, zwłaszcza w TV Teletronik i kartuskiej prasie lokalnej, ale również przez inne telewizje, jak TV Gdynia:

W drugiej części spotkania zaprezentowano najnowszą książkę literacką Pryczkowskiego, czyli tomik wierszy dla dzieci „Dzecynny czas” nagrodzony jedną z głównych nagród na Targach Książki Kaszubskiej i Pomorskiej w Kościerzynie, a o któ®ej wybitny kaszusbki poeta i dziennikarz Jan Zbrzyca (Stanisław Pestka) napisał w ostatniej „Pomeranii”: „Dzecynny czas” jawi sã jakno znankòwô, mòże nawetka przełómnô pòzycëja w całi wëdôwiznie E. Prëczkòwsczégò. Temù téż w ksãgòlubnëch karnach Kaszëbów nie dożdô taczégò sztërkù, że òkrëje jã pich zabôczeniégò.

(jd)


Tagi: , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarzNajnowsze artykuły

Zmarł Henryk Soja, etnograf i wieloletni kierownik Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach
Mikołaje z Lęborka
II POMORSKI PRZEGLĄD KASZUBSKICH KOLĘD I PASTORAŁEK (on-line)
Pomorze w barwach Unii Europejskiej
Strajki szkolne na Kaszubach w latach 1906-1907.
Ponad 152 mln zł dla Pomorzan zagrożonych wykluczeniem społecznym
Bieg Charytatywny Północny Pomaga dla Hospicjum im. ks. Dutkiewicza
Ósma edycja rajdu pieszego Maczuga Stolema

Najnowsze komentarze