Przy kładzeniu kanalizacji natrafili na granaty

08 października 2012r. | Drukuj

Dwanaście granatów moździerzowych kalibru 82 mm w szczątkach drewnianej skrzyni na głębokości jednego metra pod ziemią – na takie znalezisko natrafiono 6 października 2012 przy ulicy Zapolskiej w Gdyni Pogórzu. Na miejsce wezwano saperów Marynarki Wojennej, którzy wydobyli i zabezpieczyli niewybuchy.

fot. Marynarka Wojenna

Granaty zostały odkryte podczas prowadzenia wykopów pod rury kanalizacyjne. – Saperski „nos” i szczątki skrzyni podpowiadały, że to nie wszystko – mówi chor. Marcin Stańczyk – dowódca patrolu. Nie miałem najmniejszych wątpliwości, że jeszcze coś znajdziemy. I tak też się stało. Wystarczyło lekko odsunąć ziemię i naszym oczom ukazało się 10 pozostałych granatów moździerzowych – dodaje dowódca patrolu rozminowania. Patrol saperski z 43 Batalionu Saperów Marynarki Wojennej z Rozewia zabezpieczył granaty, które zostaną zdetonowane na poligonie lądowym MW.

fot. Marynarka Wojenna

Dla 43 Batalionu Saperów była to dla już 224 interwencja w 2012 roku, podczas której unieszkodliwiali niebezpieczne obiekty zalegające jeszcze od II wojny światowej w pasie wybrzeża i na lądzie. Marynarka Wojenna utrzymuje w gotowości do działań zarówno patrole saperskie operujące na lądzie i w strefie brzegowej, jak i specjalistyczne okręty przeciwminowe oraz grupy nurków-minerów, które prowadzą natomiast operacje unieszkodliwiania niebezpiecznego arsenału na morzu. Jedną z większych akcji przeprowadzonych w ostatnim czasie (wrzesień 2012) było unieszkodliwienie kilkunastu niemieckich torped, które zalegały na dnie Zatoki Gdańskiej.


Tagi: , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarz