Niemcy umacniają polski brzeg morski

06 października 2012r. | Drukuj

Niemieckie firmy chcą ratować polskie wybrzeże. Aby zachęcić Urząd Morski w Słupsku do korzystania ze sprawdzonych na świecie metod, Niemcy postanowili udowodnić ich skuteczność w Rowach – miejscowości, której od lat zagraża morze.

fot. plaża w Rowach/garnek.pl

Jaszcze kilkanaście lat temu miejscowość Rowy dzieliły od morza cztery wydmy. Dziś pozostał jedynie fragment ostatniej z nich. Niemieckie konsorcjum ratując Rowy chce udowodnić Urzędowi Morskiemu w Słupsku, skuteczność swojej technologii ratowania brzegów morskich. Zamiast tysięcy metrów sześciennych piasku wysypywanych każdego roku bezpośrednio na plaże, urobek trafia do olbrzymiego geosyntetycznego materaca.

Geosyntetyczny materac ma cztery metry szerokości i ponad dwa metry głębokości. Tę metodę ratowania wybrzeża od lat wykorzystują nie tylko Niemcy ale także Holendrzy, Francuzi i Amerykanie. Geowłóknina ma jedną podstawową zaletę – dużo niższą cenę. Zamiast kamiennych umocnień wykorzystuje się bowiem piach.

Mimo, że metoda sprawdziła się już w wielu krajach na całym świecie, niekoniecznie sprawdzi się w naszym – mówią inspektorzy Urzędu Morskiego. Podobna technologia była już testowana przy ratowaniu brzegów morskich na środkowym wybrzeżu. I choć geowłóknina pokonała siły natury. Z człowiekiem sobie nie poradziła.

Umacnianie wybrzeża geosyntetycznym materacem jest aż pięciokrotnie tańsze od tradycyjnych metody. Niemcy pewni są że specjalnie wzmocniona geowłóknina wygra w Rowach z morzem. Nie mogą jednak zagwarantować czy pokona także polskich wandali.


Opublikowano w: PublicystykaSłupskWiadomości
Tagi: , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarz