Nowoczesna stołówka dla zdrowia dzieci

05 października 2012r. | Drukuj

W Szkole Podstawowej nr 3 w Lęborku powstała nowoczesna stołówka. Dzieci będą jadły zdrowe obiady, bez dodatku tłuszczu i soli.

fot. sxc.hu

Lęborska stołówka dla uczniów jest chyba jedną z najnowocześniejszych w regionie. Została stworzona przy okazji budowy świetlicy środowiskowej. Wszystkie urządzenia są energooszczędne i dostosowane do przygotowywania potraw bez użycia tłuszczy i przypraw. Taką decyzje na dyrekcji szkoły wymusiła część rodziców, która martwiła się o zdrowie najmłodszych.

Jeszcze jednym powodem wprowadzania zdrowych obiadów w szkole był wynik eksperymentu, jaki przeprowadzono wśród uczniów. Sprawdzono, co dzieci jedzą na drugie śniadanie. Okazało się, że z trzydzieściorga uczniów tylko kilkoro miało kanapki. Reszta przyniosła batony.

Dyrektorka szkoły chcąc sama przekonać się jak smakują potrawy przygotowywane bez tłuszczu i przypraw wzięła udział w specjalnych pokazach w Gdańsku. Okazało się, że wszystko smakowało bardzo dobrze. Teraz szykowane są pogadanki z uczniami i rodzicami w celu zachęcenia najmłodszych do spożywania tego typu potraw.

Jak wynika z wyliczeń zdrowa kuchnia wcale nie jest droga. Dwudaniowy obiad będzie kosztował około 2,5 – 2,8 zł, czyli miesięczny koszt wykupienia potraw dla jednego dziecka to około 50 zł. Rodzice mogą też liczyć na pomoc gminy i szkoły.

Stołówka w SP nr 3 ruszy z początkiem listopada. Potrawy będą przygotowywały dwie kucharki, które już przeszły szkolenia z zakresu obsługi nowego sprzętu. Szkoła nauczy uczniów już od najmłodszych lat nawyku zdrowego odżywiania.


Tagi: , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarzNajnowsze artykuły

Zmarł Henryk Soja, etnograf i wieloletni kierownik Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach
Mikołaje z Lęborka
II POMORSKI PRZEGLĄD KASZUBSKICH KOLĘD I PASTORAŁEK (on-line)
Pomorze w barwach Unii Europejskiej
Strajki szkolne na Kaszubach w latach 1906-1907.
Ponad 152 mln zł dla Pomorzan zagrożonych wykluczeniem społecznym
Bieg Charytatywny Północny Pomaga dla Hospicjum im. ks. Dutkiewicza
Ósma edycja rajdu pieszego Maczuga Stolema

Najnowsze komentarze