Żurawi jest tak dużo, że trzeba je policzyć

02 października 2012r. | Drukuj

Przyrodnicy liczą ptaki w Parku Krajobrazowym Dolina Słupi, między innymi  koło Gałąźni Małej i Zajączkowa w okolicach Słupska. Wiadomo już, że żurawi jest więcej niż kiedykolwiek.

fot. dolinaslupi.pl

Na terenie Parku Krajobrazowego „Dolina Słupi” znane są cztery noclegowiska żurawi: w dolinie rzeki Słupi pod Zajączkowem, na Zalewach Słupi pod Gałąźnią Małą, na torfowisku w okolicach Unichowa i na rozlewisku śródpolnym pod Brzezinką. Dodatkowo blisko granicy Parku zlokalizowane jest noclegowisko na torfowisku śródleśnym pod Jerzkowicami. Przyrodnicy  zaczynają liczenie żurawi przed wschodem słońca – to ptaki rozlatujące się na okoliczne pola lub wieczorem – ptaki zlatujące się z pól na nocleg. Pod koniec września, jak co roku , obserwowujemy intensywny przelot żurawi na zachód, na zimowiska. Ale dziś jeszcze można je było obserwować na Pomorzu Środkowym. Jak informują ornitolodzy, w porównaniu do poprzednich wyników liczeń w dalszym ciągu najważniejszym noclegowiskiem pozostają Zalewy Słupi pod Gałąźnią Małą. Nocuje tu ponad 600 ptaków. Jednak ornitolodzy są pewni, że w tym roku padnie rekord, bo ptaków jest u nas coraz więcej. Pole pod Gałąźnią Małą stało się jednym z najważniejszych noclegowisk tych ptaków na Pomorzu. Największe skupisko żurawi obserwujemy co roku w Krakulicach koło Łeby, gdzie gromadzi się aż 3 tys. ptaków.  Czwarty już monitoring w Dolinie Słupi zakończy się w najbliższych dniach.      

                                                                                          


Opublikowano w: LęborkPublicystykaSłupskWiadomości
Tagi: , , , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarzNajnowsze artykuły

Zmarł Henryk Soja, etnograf i wieloletni kierownik Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach
Mikołaje z Lęborka
II POMORSKI PRZEGLĄD KASZUBSKICH KOLĘD I PASTORAŁEK (on-line)
Pomorze w barwach Unii Europejskiej
Strajki szkolne na Kaszubach w latach 1906-1907.
Ponad 152 mln zł dla Pomorzan zagrożonych wykluczeniem społecznym
Bieg Charytatywny Północny Pomaga dla Hospicjum im. ks. Dutkiewicza
Ósma edycja rajdu pieszego Maczuga Stolema

Najnowsze komentarze