Zdalnie zniszczyli niemiecką torpedę

01 października 2012r. | Drukuj

Marynarka Wojenna zniszczyła niemiecką torpedę bojową z okresu II wojny światowej. Obiekt zalegał na dnie Zatoki Puckiej, na głębokości 22 metrów i w odległości około 4 kilometrów od lądu.

Poniedziałkowa akcja to końcowa faza operacji prowadzonej przez Marynarkę Wojenną na wodach Zatoki Puckiej od 10 września tego roku. Do tej pory wydobyto tu 11 niemieckich torped ćwiczebnych oraz zniszczono 1 brytyjską minę morską. Wszystkie obiekty pochodziły z II wojny światowej. Zniszczony dziś pocisk to torpeda lotnicza typu „F5b” zawierająca około 290 kilogramów ładunku wybuchowego. Akcję przeprowadził niszczyciel min ORP „Flaming”, z zaokrętowaną na jego pokładzie Grupą Nurków-Minerów.

fot. Marynarka Wojenna

– Operacja ta wymagała koordynacji działań kilku instytucji, które czuwają nad bezpieczeństwem zarówno ludzi, zwierząt morskich, jak i jednostek pływających – wyjaśnia biuro prasowe MW. Rejon został zamknięty dla żeglugi i dodatkowo był patrolowany przez siły Marynarki Wojennej (niszczyciel min ORP „Czajka” i łódź patrolową S-10500) i jednostki kontrolne Urzędu Morskiego w Gdyni. Jeszcze przed rozpoczęciem działań przez ORP „Flaming” jednostki pływające Morskiego Oddziału Straży Granicznej (SG-211 „Strażnik” oraz szybka łódź hybrydowa SG-017) operowały w rejonie w celu odstraszenia zwierząt morskich (głównie morświnów i fok) z miejsca, w którym nastąpi detonacja torpedy. Policyjne patrole czuwały natomiast, aby w czasie wybuchu nikt nie wchodził z plaży do wody. Po południu wysadzono torpedę przy użyciu zdalnie sterowanego ładunku.

fot. Marynarka Wojenna


Tagi: , , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Na razie jest tylko jeden komentarz (dodaj własny »):
  1. Dziki pisze:

    detonują minę i torpedę 22 metry pod wodą i 4 kilometry od lądu i zabraniają wejść z plaży do wody ?
    To co to za torpeda ?
    JĄDROWA ?

Dodaj komentarz