Wiatraki hałasują? Mieszkańcy nie chcą farmy wiatrowej

21 listopada 2012r. | Drukuj

Mieszkańcy podsłupskiej wsi Bierkowo sprzeciwiają się budowie farmy wiatrowej w pobliżu ich domów. W bezpośredniej bliskości wioski stanęło już pięć elektrowni wiatrowych. Zdaniem mieszkańców hałas siłowni już teraz jest tak duży, że nie pozwala na normalne życie. Badania tego nie potwierdzają.

Fot. UG Słupsk

W pobliżu wsi Bierkowo stoi na razie pięć elektrowni wiatrowych.  Na wieść o planach budowy kolejnych ośmiu siłowni wiatrowych przelała się jednak czara goryczy. Mieszkańcom wioski życie w bezpośredniej bliskości wiatraków bardzo się nie podoba, choć – jak mówią – są świadomi, że  dają one czystą energię i kasę do budżetu gminy. Wójt gminy Słupsk zapewnia, że wszystkie wiatraki stoją w przepisowej odległości od domów. Po protestach mieszkańców gmina postanowiła jednak sprawdzić rzeczywisty poziom hałasu w pobliżu zabudowań. Niedawne badania wykazały, że hałas mieści się normie.

Aby uspokoić mieszkańców Bierkowa gminni radni zgodzili się na razie na budowę tylko trzech z ośmiu zaplanowanych siłowni. Salomonowe rozwiązanie nie podoba się z kolei rolnikom, na których ziemi miały stanąć wiatraki. Niezadowolony jest także  inwestor.


Opublikowano w: SłupskTechnologieWiadomości
Tagi: , , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Na razie jest tylko jeden komentarz (dodaj własny »):
  1. smutna refleksja pisze:

    Hałas w normie… Tylko jakie są te normy? Czy ludzie mogą zachować przy nim zdrowie? Mieszkam obok lotniska i hałas jest tu niewyobrażalnie duży, ale… jest w normie. Pozostaje jeszcze kwestia ekonomiczna. Czesi właśnie zainstalowali specjalne zabezpieczenia przed przepięciami z NIEMIECKICH elektrowni wiatrowych. Kto zna się na energetyce, wie jakie zagrożenie dla ogólnego systemu energetycznego niosą takie elektrownie.

Dodaj komentarz