Bałtykowi grozi katastrofa ekologiczna?

24 września 2012r. | Drukuj

Na naszym morzu dochodzi rocznie do 120 wypadków z udziałem statków. Statystycznie, co trzy dni mają miejsce incydenty takie jak wejścia jednostek pływających na mielizny lub na skały, kolizje i pożary. Zdaniem duńskich naukowców zagrożenie jest coraz większe.

fot. sxc.hu

Przez dwie wąskie Cieśniny Duńskie prowadzące na Morze Północne przepływa rocznie 60 tysięcy statków. Niektóre z nich mają 300 metrów długości i przewożą po 150 tys. ton ropy. Od 1997 r. ilość rosyjskiej ropy transportowanej tędy wzrosła z 70 milionów ton rocznie do 180 milionów a w 2020 będzie to 200 milionów.

Drugim równie niebezpiecznym miejscem jest Zatoka Fińska gdzie krzyżują się szlaki tankowców z portów rosyjskich z ruchem statków pomiędzy Estonią a Finlandią. Najtragiczniejszym zdarzeniem, które może się tu rozegrać byłaby kolizja statku pasażerskiego z tankowcem.

Finowie rozbudowujący flotę statków ratowniczych, nie są pewni czy byliby w stanie wówczas zapobiec ekologicznej katastrofie. Służby duńskie natomiast, jak dzisiaj poinformowano dysponujące czterema przestarzałymi jednostkami byłyby niemal bezbronne w takiej sytuacji.

Polscy naukowcy ostrzegają z kolei, że gdyby doszło do katastrofy z udziałem tankowca na wysokości naszego wybrzeża, nastąpiłoby niewyobrażalne skażenie na wielokilometrowym odcinku plaż. Prądy wodne, jak wskazuje doświadczenie, wyrzucają nieczystości na brzeg zawsze na środkowym wybrzeżu.


Tagi: , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarz