Film o Królowej Morza w Swarzewie

10 września 2012r. | Drukuj

Jednym z plonów II Festiwalu Filmów Kaszubskich jest film dokumentalny „Od Pani Swarzewskiej do Lewoczy”. Film realizowany był przez sześć lat. ujmuje zdjęcia ze sławetnej pielgrzymki Kaszubów na Giewont (2006) oraz z ubiegłorocznej pielgrzymki do Lewoczy.

fot. nadesłane

Są tam też pokazane sanktuaria w Sianowie, na Jasnej Górze i w Ludźmierzu. Przede wszystkim jednak ukazuje historię i specyfikę sanktuarium Królowej Morza w Swarzewie.

Głównym bohaterem filmu jest ks. prof. Jan Perszon, wieloletni kierownik Pielgrzymki Kaszubskiej na Jasną Górę. On tez był bohaterem spotkania filmowego w Miszewku, które odbyło się 19 lipca br. Wytworzył na nim wspaniałą atmosferę. Spotkanie to na wielu widzach festiwalu wywarło niezapomniane wrażenie. poprzedzone zostało prapremierą filmu „Od Pani Swarzewskiej do Lewoczy”, który także przyjęty był owacyjnie. Organizacja festiwalu i zaprojektowanie projekcji filmu tuż przez wymarszem XXXI kompanii spowodowało spiętrzenie prac przy montażu obszernego materiały. razem do dyspozycji było około 12 godzin tak zwanej „surówki”. Produkt finalny liczy 37 minut. Ukazuje historię i teraźniejszość sanktuarium w Swarzewie, historię 30 lat Pielgrzymki Kaszubskiej oraz najsłynniejsze z nich na Giewont i do słowackiego sanktuarium maryjnego w Lewoczy.

Drugą publiczną projekcję zorganizowano w sanktuarium Królowej Kaszub w Sianowie dla tegorocznych pielgrzymów zdążających do Częstochowy. Kościół był zapełniony po brzegi. Film przyjęty był bardzo ciepło. Część nielicznego nakładu natychmiast „powędrowała” wraz z pielgrzymami, druga część nieco później trafiła na północ Kaszub za sprawą proboszcza ze Starzyna, ks. Jana Plotke. Pozostałe płyty można jeszcze nabyć w siedzibie ZKP Banino (tel. 601691652).

(jd)


Opublikowano w: RegionRodnô ZemiaWiadomości
Tagi: , , , , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: redakcja@gazetakaszubska.pl

Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarzNajnowsze artykuły

Uroczysta gala podsumowująca 3. Międzyszkolny Konkurs ,,MŁODZI DLA DEMOKRACJI’’
LCK Fregata zaprasza na Danfoss Kino Letnie w Lęborku
Laureat tegorocznego „Fryderyka” zagra w Lęborku
Historia nad Słupią, czyli V Słupski Festiwal Historyczny
Wójt Potęgowa wiceprezesem ogólnopolskiego stowarzyszenia samorządowców
Kaszubska Gala Kulinarna-poznaj kaszubskie potrawy
Wolontariusze z żonkilami wyruszą po datki dla lęborskiego hospicjum
Pomorskie Pola Nadziei już w weekend

Najnowsze komentarze