Gotowi na wszystko

02 grudnia 2010r. | Drukuj

Na drogach krajowych rozpoczęła się zimowa mobilizacja. Od czwartku w naszym regionie obficie pada śnieg. GDDKiA w Gdańsku jest przygotowana do odśnieżania około 802 km dróg krajowych w województwie pomorskim.

Do dyspozycji GDDKiA jest 80 pojazdów, w tym 48 samochodów wyposażonych w solarki i pługi, 27 pługów oraz 5  pługów wirnikowych, na specjalnie trudne warunki. W pomorskich magazynach znajduje się już 13 tys. ton soli, a zapas w trakcie zimy będzie uzupełniany.

Fot. GDDKiA w Gdańsku

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zapowiada, że po raz pierwszy na drogach krajowych pojawią się specjalne wytwornice soli, które działają w znacznie niższej temperaturze niż używany do tej pory chlorek sodu. Wytwarzają  solankę na bazie chlorku wapnia i magnezu, która jest przydatna w bardzo niskich temperaturach, dochodzących nawet do minus 20 stopni. Chlorek sodu działa tylko w temperaturze do -7 stopni i krócej pozostaje w nawierzchni, ponieważ szybciej się wypłukuje. Na większości dróg rozprowadzana będzie jednak standardowa sól, której tona kosztuje 250 zł, czyli pięć razy taniej niż nowe solanki. Sytuację na jezdniach w województwie pomorskim kontrolować będzie 30 kamer i 12 stacji meteorologicznych.


Opublikowano w: PublicystykaWiadomości
Tagi:

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarz