ORP Iskra wraca do kraju

05 września 2012r. | Drukuj

Po trzech miesiącach pobytu w morzu żaglowiec szkolny Marynarki Wojennej ORP „Iskra” wraca do kraju. Na pokładzie tej jednostki szkoliły się dwie grupy podchorążych. W pierwszej fazie rejsu słuchacze II roku Wydziału Nawigacji i Uzbrojenia Okrętowego Akademii MW odbywali praktykę nawigacyjno–astronomiczna, a w drugiej słuchacze I roku AMW przechodzili praktykę marynarską.

fot. Wikimedia

ORP „Iskra” wziął także udział w regatach „THE TALL SHIPS’ RACES 2012″. Trasa rejsu przebiegała przez Morze Bałtyckie, Morze Północne i Morze Śródziemne. Żaglowiec przebył łącznie blisko 8 tysięcy mil morskich. ORP „Iskra” wejdzie do gdyńskiego portu wojennego w poniedziałek, 3 września, o godzinie 10:00.

Żaglowiec ORP „Iskra” wyszedł z gdyńskiego portu wojennego  4 czerwca o godzinie 13:00. W pierwszym etapie rejsu praktykę nawigacyjno-astronomiczną odbywało 25 słuchaczy II roku WNiUO AMW. Mieli również okazję zapoznania się z portami: Szczecin, Portsmouth, Funchal, Barcelona, Saint Malo i Brest. Szkolenie prowadzono w całodobowym systemie wacht morskich. W praktyce prowadzili bezpieczną nawigację, wykorzystywali i obsługiwali okrętowe urządzenia nawigacyjne, określali prognozę pogody oraz poznawali możliwości wykorzystywania w nawigacji zjawisk astronomicznych i ciał niebieskich. Ponadto określali i uwzględniali w nawigacji prądy i pływy, poznawali nawigacyjną charakterystykę wybrzeży i akwenów oraz jakie zasady i przepisy obowiązują podczas wejść do portów zagranicznych.

Drugi etap obejmował praktykę marynarską. Uczestniczyło w nim 32 słuchaczy I roku AMW. Odwiedzili oni porty: Brest, La Coruna, Dublin.  Przeszli praktyczne szkolenie morskie. Zapoznali się z warunkami nawigacyjno-hydrograficznymi i hydrologiczno-meteorologicznymi na akwenach objętych trasą rejsu. Podchorążowie doskonalili swoje umiejętności w pełnieniu wacht morskich, obsłudze urządzeń, sprzętu i takielunku okrętu podczas długotrwałego pływania. Wzięli również udział w regatach „THE TALL SHIPS’ RACES 2012″.


Tagi: , , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarz